Alytaus meras: mieste – didžiulė nelaimė, o kažkas išsitraukia kirvį

"Mano mieste didžiulė nelaimė, o kažkas dar išsitraukia kirvį.

Vakar ir užvakar kažkas įsilaužė į mano feisbuko puslapį. Prisijungimas iš Vilniaus. Nežinau, ko ieškojo, ar rado, ko norėjo. Bet jausmelis tarsi būčiau apvogtas vidury baltos dienos.

Paskui tas iškarpytas įrašas. Taip. Tai buvo emocijos. Buvo pyktis. Dėl neteisybės, abejingumo, melo. Todėl, kad buvo nesąmonė po nesąmonės", - rašė N. Cesiulis.


L. Linkevičius: Lietuva pasirengusi pasidalinti patirtimi kovoje su dezinformacija

„Pilietinės visuomenės, nevyriausybinių organizacijų, akademinės bendruomenės pastangos  – geriausias būdas kovoje su dezinformacija. Lietuva pasirengusi pasidalinti gerąja patirtimi šioje srityje“, - pabrėžė ministras. 

Informacijos ir demokratijos forumas – praėjusių metų Taikos forumo metu pradėtos iniciatyvos, prie kurios kartu su dar 12 šalių  prisijungė ir Lietuva, tąsa. Iniciatyva siekia apsaugoti atvirą ir demokratišką komunikacijos erdvę, profesionalią žurnalistiką nuo stiprėjančios dezinformacijos, bandymų kontroliuoti ar cenzūruoti, komercinių interesų įtakos.


Nukentėjusiais nuo okupacijos siūloma pripažinti tremtinių vaikus, gimusius Lietuvoje

Seimas trečiadienį po pateikimo pritarė „socialdarbiečio“ Antano Vinkaus pataisoms įteisinti nukentėjusiųjų nuo okupacijos statusą asmenims, kurie gimė tremtinių šeimose praėjus ne daugiau kaip trims šimtams dienų nuo bent vieno iš tėvų tremties pabaigos.

„Tokių asmenų nėra daug, todėl tai nepareikalautų reikšmingesnių valstybės biudžeto lėšų“, – Seime teigė A. Vinkus.

Anot jo, tikslių duomenų, kiek tokių asmenų, nėra.

Įstatymai numato įvairias lengvatas, valstybės paramą bei kompensacijas asmenims, kurie yra pripažinti nukentėjusiais nuo 1939–1990 metų okupacijų.


Rinkimų rezultatai pakoregavo dotacijas: daugiau gaus konservatoriai ir „valstiečiai“

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) antradienį paskirstė šių metų antrojo pusmečio valstybės dotacijas partijoms, iš viso 3 mln. eurų.

Pinigai partijoms paskirstomi proporcingai pagal balsus, gautus per praėjusius Seimo, savivaldybių tarybų bei Europos Parlamento rinkimus.

Didžiausia dotacija tenka Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijai, per 700 tūkst. eurų. Pirmojo pusmečio konservatorių dotacija siekė 629 tūkst. eurų.


VRK neišgirdo G. Nausėdos štabo prašymo: sprendimas lieka nepakeistas

Šį sprendimą VRK priėmė spalio viduryje, tačiau mėnesio pabaigoje gavo G. Nausėdos kampanijos iždininkės Vilmos Gražulevičienės prašymą pakeisti sprendimą ir S. Armoškaitės išlaidas, 721 eurą, pripažinti prezidento politinės kampanijos skolos įsipareigojimais.

G. Nausėdos štabe už reklamos sklaidą feisbuke atsakinga buvusi S. Armoškaitė registruodama rinkimų paskyrą ją susiejo su asmenine ir iš pradžių mokamos politinės reklamos skleidimo išlaidas apmokėjo ne iš specialios rinkimų, o iš savo asmeninės banko sąskaitos. Tai VRK pripažino kampanijų finansavimo įstatymo pažeidimu.


Ministras Briuselyje: Lietuvos teisėjų persekiojimas Rusijoje – puolimas prieš ES

Tai jis kalbėjo susitikime su Europos Parlamento nariais Briuselyje. Tuo metu generalinis prokuroras Evaldas Pašilis pranešė, kad tyrimą dėl Lietuvos pareigūnų vykdanti Rusija kreipėsi į Lietuvą su teisinės pagalbos prašymu.

„Tai yra precedento neturintis puolimas prieš teismų sistemą ir įstatymo viršenybę, ir nešališkumą“, – Europos Parlamento Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų komiteto posėdyje antradienį sakė E. Jankevičius.

„Esu tvirtai įsitikinęs, kad bet koks išpuolis prieš Lietuvos teisėją ar prokurorą yra išpuolis prieš visą ES“, – pridūrė jis.


Dėl užteršto gaisravietės vandens – savivaldybės ir ministerijos ginčai

„Sakykim, kol kas tų protingų, gerų sprendimų nesulaukėme. Penktadienį nuvilnijo kalbos, kad reikėtų tą vandenį dozuotai maišyti su miesto nuotekomis, tokiu būdu valyt ir išleisti į Nemuną, tai mūsų „Dzūkijos vandenų“ specialistai buvo prieš“, – BNS sakė ekstremalių situacijų komisijai vadovaujantis administracijos direktorius Rolandas Juonys.

„Turėdami kitokius vandens tyrimų rezultatus, mes dar kartą kreipėmės. Galbūt atsiras kitų idėjų“, – pridūrė jis.

Tuo metu aplinkos ministras Kęstutis Mažeika antradienį užsiminė, jog gali būti bandymų „užsidirbti ir pasipelnyti“ iš gaisro Alytuje pasekmių.

„Ateityje žiūrėsime patį efektyviausią būdą, nes pradžioje buvo siūloma vandenį valyti už 1,5 mln. eurų, vėliau atsirado įmonė, kuri siūlė už 1, 5 šimto tūkstančių eurų, tai vėlgi yra įvairių klausimų, kiek žmonių, kiek įmonių, kas nori iš to užsidirbti ar pasipelnyti, bet turime priimti maksimalius sprendimus, kad vanduo būtų maksimaliai išvalytas ir patektų švarus į Nemuną, kad nepadarytų žalos“, – antradienį kalbėjo ministras.

Užteršto vandens – 50 tūkst. kubinių metrų

Savivaldybės duomenimis, iš viso yra apie 50 tūkst. kubinių metų po gaisro padangų perdirbimo gamykloje „Ekologistika“ likusio gesinimui panaudoto vandens.

Didžiausias kiekis – 30 tūkst. kubinių metrų – yra įmonės „Dzūkijos vandenys“ nuotekų valykloje, dar apie 10 tūkst. kubinių metrų vandens susikaupė buvusiame lietaus rezervuare po gaisraviete ir dar apie 1 tūkst. kubinių metrų vandens susikaupė gamyklos rūsiuose.

„To vandens turime tikrai daug. Jis visas yra saugomas, neleidžiamas į gamtą, gyventojams dėl to nereikėtų jaudintis. Mes ieškome mokslinių sprendimų, kaip tą vandenį išvalyti ir padaryti jį saugų aplinkai“, – teigė administracijos direktorius R. Juonys.

To vandens turime tikrai daug. Jis visas yra saugomas, neleidžiamas į gamtą, gyventojams dėl to nereikėtų jaudintis.

Aplinkos apsaugos ministerija penktadienį išplatintame pranešime teigė, kad siūlomos galimybės užterštą vandenį išleisti labai mažais kiekiais, kurie nepakenktų biologinio valymo sistemai, leisti į miesto nuotekų sistemą ir valyti kartu su nuotekomis arba jį perpumpuoti į nenaudojamą saugyklą ir išvalius palaipsniui perduoti į biologinio valymo pradžią.

Šie galimi sprendimai pasiūlyti, atsižvelgus į užterštojo vandens laboratorinių tyrimų, kuriuos atliko Aplinkos apsaugos agentūra, rezultatus.

Vandens tyrimų rezultatai – skirtingi

Socialiniame tinkle „Facebook“ Alytaus meras, socialdemokratas Nerijus Cesiulis pirmadienį rašė, kad gaisravietėje esančiame vandenyje rasti cheminiai junginiai, sukeliantys vėžinius susirgimus, normą viršija kelis šimtus kartų.

Šiuos tyrimus užsakė nuotekų valymų ir geriamojo vandens tiekimu užsiimanti Alytaus bendrovė „Dzūkijos vandenys“, tyrimą atliko Vilniuje registruota įmonė „Vandens tyrimai“.

Mėginiai tyrimams buvo imti nuotekų šuliniuose, esančiuose šalia gaisravietės, spalio 22 ir spalio 28 dienomis.

Tyrimų rezultatai antradienį nustebino aplinkos ministrą „valstietį“ K. Mažeiką, kuris teigė, kad duomenys iš akredituotos laboratorijos buvo kitokie, nes buvo imti iš kitų vietų.

„Situacija mane nustebino, nes duomenys, kurie buvo pateikti mūsų akredituotos laboratorijos, jie tikrai buvo kitokie. Jie ėmė mėginius visai iš kitų vietų, iš kitų šulinėlių, (...) kur gaisro metu bėgo perteklinis vanduo į Nemuną ir jo išbėgo tikrai dideli kiekiai“, – žurnalistams sakė K. Mažeika.

Praėjusios savaitės Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, Alytaus miesto nuotekų valymo įrenginių išleistuve nuotekose nustatytų organinių medžiagų koncentracijos normos neviršijo, užfiksuotas jų mažėjimas.

Taip pat užfiksuotas ir azotinių medžiagų bei fosforo koncentracijos sumažėjimas, nors šių medžiagų koncentracijos spalio pabaigose buvo pakilusios.

Įmonė pateikė konkretų pasiūlymą

Konkretų pasiūlymą, kaip sutvarkyti gaisravietėje likusį vandenį, Alytaus savivaldybei pateikė Marijampolėje registruota bendrovė „Ugira“, kurią, kaip teigė įmonės vadovas, pakvietė meras N. Cesiulis.

„Mes pabandėme, mero prašymu mus pakvietė, nes dirbame toje srityje su kolegom. Tai pakvietė ir paprašė, kad kokį nors greitą laikiną pasiūlymą suprojektuotumėm, išsibandytumėm ir patikrintume to bandymo rezultatus“, – BNS sakė įmonės vadovas Aloyzas Jurdonas.

Jis taip pat priklauso socialdemokratų partijai, tačiau teigė esąs neaktyvus šios partijos narys.

Bendrovė savivaldybei pasiūlė šalia degusios gamyklos įrengti nuotekų valymo įrenginius už beveik 127,5 tūkst. eurų bei rūsiuose esantį vandenį išvalyti per mėnesį.

„Suskaičiavome sąmatą, padarėme apklausą tiekėjų, sudėliojome kainą, galimybę laike ir visas darbo sąlygas, ir tiesiog pasiūlėme tą kainą (...) Kaina yra tikrai nedidelė tam kiekiui (...) Sprendimą mes pasiūlėme ir jis patiko merui bei visiems kitiems“, – teigė A. Jurdonas.

Jis taip pat teigė, kad jo vadovaujama bendrovė veiktų kartu su Alytuje registruota įmone „Švarus vanduo“.

„Švarus vanduo“ yra mūsų partneris, o mūsų įmonė – projektuotoja. „Švarus vanduo“ yra vietinė Alytaus kompanija, kuri užsiima valyklų darbu, jas projektuoja, prižiūri, įvairias pramonines nuotekas moka išvalyti, tai mes su jais dirbam“, – tvirtino „Ugira“ vadovas.

Pasak A. Jurdono, jo vadovaujamos įmonės pasiūlymą iš pradžių palaiminusi, vėliau savivaldybė atmetė, nes nėra tikra dėl finansavimo iš Aplinkos ministerijos.

Aplinkos ministerija savo ruožtu nurodo savivaldybės persiųstą bendrovės „Ugira“ vandens valymo projektą gavusi tik pirmadienį.


Seimas imasi keisti teisės aktų priėmimą skubos ir ypatingos skubos tvarka

Už  projektą po pateikimo balsavo 76 Seimo nariai,  prieš  buvo 4, susilaikė 5 parlamentarai. Į plenarinių posėdžių salę Statuto pataisos sugrįš lapkričio 19 d.

Projektu siūloma įtvirtinti, kad įstatymų projektų svarstymo skubos tvarka procedūra gali būti taikoma tik ypatingais atvejais, kai dėl susidariusių politinių, socialinių, ekonominių ar kitų aplinkybių būtina skubiai nustatyti naują ar pakeisti galiojantį teisinį reglamentavimą, siekiant užtikrinti svarbius visuomenės ir valstybės interesus, apsaugoti kitas konstitucines vertybes.


Klaipėdos savivaldybės departamentų direktoriai taps patarėjais

Savivaldybės administracijoje ruošiamasi vidinėms permainoms, kurių tikslas – ne sumažinti darbuotojų etatus, o patobulinti savivaldybės administracinį valdymą.

Tuo tikimasi išjudinti užstrigusius miestui svarbius projektus.

Šios naujovės pirmadienį dar kartą pristatytos Miesto plėtros ir strateginio planavimo komiteto nariams.

Pagal pertvarkos projektą, kitąmet savivaldybėje bus naikinami šeši departamentai, šeši skyriai, 12 poskyrių, trys pareigybės ir trys perkeliamos mero pavaldumui (į Tarptautinių ir viešųjų ryšių grupę).


Minskas: JAV tankų dislokavimas Lietuvoje didina karinę grėsmę Baltarusijai

„Suprantama, nekalbame apie agresiją ir tai nėra tiesioginė karinė grėsmė. Tačiau akivaizdu, kad karinė grėsmė šaliai auga“, – sakė A. Ravkovas Barysavo mieste, komentuodamas JAV tankų dislokavimą Lietuvoje.

Pasak ministro, per pastaruosius trejus metus neplaninių patikrinimų Baltarusijos ginkluotosiose pajėgose skaičius išaugo du kartus. 


S. Skvernelis apie pareigūnų algas: naujas komisaras turi gerą tikslą

„Manau, kad naujasis policijos vadovas tikslą turi gerą, bet tai yra labai patogus momentas atlikti auditą: tiek veiklos, tiek finansinį, ar tie resursai buvo paskirstyti taip, kad būtų nukreipti į pagrindinį tikslą“, – žurnalistams Seime antradienį kalbėjo premjeras.

Jis sakė, kad ankstesniais metais nemažą dalį asignavimų, skirtų atlyginimams, policija panaudodavo prekių ir paslaugų įsigijimams.


Pedagogai nesiveržia į mūšį: klaipėdiečiai šįkart streikuoti neskubės

Mokytojai reikalauja susitikimų su politikais – prie Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos per Heloviną jie surengė akciją, atsinešę tiek moliūgų su žvakelėmis, kiek milijonų eurų nori gauti papildomai, – per 117, o ne 55,5, kaip numatyta 2020 m. biudžeto projekte.

Teigiama, kad streikuojančių pedagogų šių metų gale gali būti daugiau nei ankstesniais metais, nes tam rengiasi dvi švietimo darbuotojų profsąjungos, o prie jų žada prisijungti ir kitos, ne tik švietimo darbuotojų.


Premjeras mato Aplinkos apsaugos departamento neįgalumą dėl gaisro Alytuje

Jis taip pat ragina aplinkos ministrą priimti „ryžtingus sprendimus“ ir perimti darbus iš šios ministerijai pavaldžios įstaigos Alytaus valdybos.

„Natūralu, kad toks gaisras negalėjo neturėti jokių pasekmių. Dabar aš matau neveiklumą Aplinkos apsaugos departamento, nuo pat pirmo momento, tiek kalbant apie priežastis, dėl ko gaisras kilo, ir toliau, likvidavimo darbuose matau visišką neįgalumą“, – žurnalistams Seime kalbėjo premjeras.

Jis įsitikinęs, kad be Vyriausybės įsikišimo atliekos iš gaisravietės nebūtų pradėtos išvežti.


Įvedus e. vizas lietuviai dažniau vyksta į Karaliaučių

Rusijos pasienio tarnybos duomenimis, labiausiai turistų srautai į Karaliaučiaus sritį sausį-rugsėjį išaugo iš Lietuvos – 107,4 proc. Antra buvo Lenkija (65,8 proc.), trečia – Indija (47,8 proc.), toliau sekė Latvija (41,4 proc.) ir Prancūzija (36,5 proc.).


Ar Seime reikalingi septyni vicepirmininkai?

„Jam nelikus, aš išvis siūlyčiau Seimo statute daryti pakeitimą, kadangi dėl partijų susitarimo atsirado ta pareigybė, aš statute siūlyčiau išbraukti tą pareigybę“, – antradienį Seime žurnalistams sakė V. Pranckietis.

Jis situaciją žurnalistams komentavo dar vykstant slaptam balsavimui dėl R. Žemaitaičio atstatydinimo.

Suskaičiavus balsus už R. Žemaitaičio atstatydinimą buvo 72 Seimo nariai, tad jis netenka pareigų.


Kilo abejonių, ar teisėtai A. Verygai pratęsta gydytojo licencija

Pagal Konstituciją parlamentaras negali dirbti kito nei Seimo nario darbo, o gydytojo licencija pratęsiama tik turint darbdavio pažymą, patvirtinančią bent trejų metų teisėtą medicinos praktiką per pastaruosius penkerius metus.

Kaip rodo, viešai prieinami įrašai Valstybinėje akreditavimo sveikatos priežiūros veiklos tarnyboje (VASPVT) prie SAM, gydytojo psichiatro licencija sveikatos apsaugos ministrui A. Verygai buvo pratęsta 2019 m. spalio 29 d.


Vėl kalbama apie Sapiegų parko tvarkymą: drastiškų pasikeitimų bus mažiau?

„Mes rengiame tokio konkurso sąlygas. Savivaldybėje yra poreikis, kad parkas būtų sutvarkytas, jam nėra atsisakyta finansavimo. Manome, kad kai turėsime daugiau variantų per konkursą, galėsime paanalizuoti kitokias galimybes. Gal būtų mažiau drastiškų pasikeitimų kelią siūlantis projektas, o daugiau užduodantis laipsniškos raidos kryptį“, – BNS sakė savivaldybės vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis.

Anot jo, konkursas galėtų būti paskelbtas per tris mėnesius, po konsultacijų su įvairių sričių ekspertais.


Chromu užterštuose sklypuose – inspektoriai: tirs klaipėdiečių vaisius ir daržoves

Praėjusią savaitę šiaurinės miesto dalies gyventojus pasiekė žinia apie pavojingai padidėjusią taršą – aplinkos monitoringo metu atlikti tyrimai parodė, kad Vitės rajone chromo koncentracija dirvožemyje viršijo leistinas ribines vertes iki dvylikos kartų.

Į „juodąjį“ sąrašą yra įtraukta net keturiolika adresų, tarp jų – ir du privatūs namai, vaikų darželiai, mokyklos.


Tauro kalne bunkeris išliks: kodėl apie jį nekalbėta prieš pradedant griovimo darbus?

Visų patalpų neapžiūrėjo

Žurnalistus po slėptuvę vedžiojęs Vilniaus istorijos tyrinėtojas Darius Pocevičius teigė, jog seniai buvo žinoma, kad po Profsąjungų rūmais yra bunkeris, kuriame turėjo tilpti apie pusantro tūkstančio žmonių.


Seimas pritarė siūlymui dėl tėvystės atostogų

Už įstatymo projektą balsavo 87 Seimo nariai, prieš – 1, susilaikė – 15.

Siūloma, kad teikiamas įstatymo projektas įsigaliotų nuo sausio 1 d.

Pagal šiuo metu galiojančio Darbo kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymo 133 straipsnio 1 dalį, darbuotojams po vaiko gimimo suteikiamos trisdešimt kalendorinių dienų nepertraukiamos trukmės tėvystės atostogos.


Iš posto verčiamas R. Žemaitaitis: tai bandymas laikyti koaliciją įkaitais

„Aš esu įsitikinęs, kas tai yra keleto žmonių bandymas laikyti valdančiąją koaliciją įkaitais ir bandymas šantažuoti, kad nebus balsuojama už biudžetą“, – antradienį Seimo posėdyje sakė R. Žemaitaitis.

Kreipdamasis į kolegas jis teigė, kad jie kiekvienas turi progą balsuoti „pagal savo tikėjimą, kaip mane kaip žmogų vertinate“.

Projektą dėl R. Žemaitaičio atstatydinimo pateikė 44 valdančiųjų atstovai, tarp jų – ir buvę bendražygiai „tvarkiečiai“.


Senų padangų priėmimas iš gyventojų stringa dėl Alytaus gaisro

„Kaip ir žadėjome, ką darome, yra patikrinimai ir kitų įmonių, kurios tvarko tas padangas. Tai taip, galbūt dėl to priėmimas šiek tiek ir sutrinka. Nes, turbūt, nemažai jų naudoja tuos pačius žmones, atsiveža pačios, transportuoja. Tas procesas galėjo būti šiek tiek sutrikęs“, – žurnalistams Seime antradienį sakė K. Mažeika.

Jis sakė davęs pavedimą viceministrei susitikti su įmonėmis ir „išsiaiškinti rinkos poreikius, ir ar reikia valstybės pagalbos padedant tvarkyti atliekas“.


K. Mažeika: siūlymas vėl skaidyti miškų urėdiją yra žalingas valstybei

Konstituciniam Teismui nurodžius ištaisyti urėdijų reformą įteisinusio Miškų įstatymo priėmimo klaidas, prieš tris savaites komitetas pritarė pasiūlymui grįžti prie buvusio reglamentavimo, kad urėdijų skaičių nustatytų Vyriausybė. Toks siekis sulaukė opozicinių konservatorių kritikos.

K. Mažeika tvirtina, kad nei Vyriausybėje, nei tarp Seimo daugumos „nebuvo net diskusijų apie tokį variantą“. 


G. Landsbergis apie R. Žemaitaitį: patys paskyrėte, patys ir atšaukite

„Mes nedalyvausime balsavime. Beveik visa Seimo valdyba, išskyrus tuos žmones, kurie pagal Seimo Statutą privalo būti paskirti į valdybą kaip, pavyzdžiui, opozicijos lyderis, yra paskirti su valdančiųjų pritarimu arba jų teikimu. Mano požiūris yra toks, jeigu patys paskyrėte, patys ir atšaukite, mes nedalyvaujame Remigijaus Žemaitaičio paskyrime:  nei mes jį teikėme, nei mes jam pritarėme, nei  matome  dabar galimybę ar reikalą dalyvauti jo atšaukime. Tai yra tikrai valdančiųjų klausimas... Jeigu neįtikau, tada rengiama  didžiulė keršto akcija, kaip tą žmogų  iš pareigų pašalinti.


Orai: kai kur sušils net iki 15 laipsnių, bet vėl prapliups lietus

Lapkričio 12-os dieną debesuota su pragiedruliais. Be žymesnio lietaus. Vėjas pietryčių, 7–12 m/s, pajūryje iki 14 m/s. Aukščiausia temperatūra 5–10 laipsnių, informuoja Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.

Lapkričio 13 d. daugelyje rajonų lietus, dieną vietomis smarkus. Temperatūra naktį 3–8, dieną 8–13 laipsnių šilumos.