G. Nausėda: energetinė nepriklausomybė nuo Rusijos Moldovai itin svarbi

„Kaip ir kiekvienai šaliai, energetinė nepriklausomybė dabartiniame geopolitiniame kontekste Moldovai itin svarbi. Lietuva geriau nei bet kas kitas suvokia šio klausimo svarbą“, – trečiadienį Vilniuje, Prezidentūroje, kalbėjo Gitanas Nausėda.

Jis pasidžiaugė, kad pavyko Moldovą ir kitas asocijuotas šalis įtraukti į ES bendrų energijos pirkimų mechanizmą.

„Tikiu, kad tai suteiks užtikrintumą Moldovai ir toliau didinti energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos“, – sakė Lietuvos prezidentas.


Dangėje – šventinis festivalis

Visą dieną netoli Dangės krantinės fontanų vyksta šurmulys, čia įsikūrę festivalio organizatoriai skelbia apie sporto rungčių ir varžybų pradžia, pabaigą bei laimėtojus.

Į varžybas įsitraukė ir profesionalūs sportininkai, ir pramogų ištroškę miestiečiai bei svečiai. Organizatoriai į kai kurias veiklas ragino registruotis iš anksto.


A. Anušauskas: bepilotis „Bayraktar“ Ukrainai bus perduotas nedelsiant

Trečiadienį Ukrainai skirtas dronas pristatomas visuomenei Aviacijos bazėje Šiauliuose.

„Galime (...) garantuoti, kad šis ginklas, visa ginkluotė bus pristatyta į Ukrainą nedelsiant. Tikslios valandos nepasakysiu, bet ginkluotė iškeliaus praktiškai po viešos apžiūros“, – spaudos konferencijoje bazėje sakė ministras.

Pasak jo, ketvirtadienį Vyriausybė patvirtins „Bayraktaro“ perdavimą Ukrainai.

Lėktuvas iš gamintojų Turkijoje į Lietuvą pargabentas pirmadienį.


Šventė Klaipėdoje – su trispalve rankose ir širdyse

Valstybės diena uostamiestyje buvo švenčiama visą dieną nuo ankstaus ryto, kai šventinę dieną meškeres į Dangę sumerkė penktojo Klaipėdos vandens sporto festivalio dalyviai.

Vėliau upėje vyko įvairiausios varžybos, apdovanota daugybė laimėtojų ir dalyvių. Smalsuoliai Dangės krantinėje galėjo apžiūrėti vandens sporto įrangos ekspoziciją.

Patriotinius jausmus labiausiai žadino Jono kalnelio saloje vidurdienį vykęs renginys. Visi į šią vietą atėję Mindaugai dovanų gavo po Lietuvos trispalvę.


Valstybės diena Kaune: tradicijos persipina su naujomis idėjomis

Tradiciniai akcentai

Vyčio Kryžiaus ordino vėliavos pakėlimo ceremonija Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje bei gėlių padėjimas prie Nežinomo kario kapo ir Laisvės paminklo, grojant Karinių oro pajėgų orkestrui – tai tradiciniai Liepos 6-osios akcentai, be kurių neįsivaizduojama Mindaugo Karūnavimo diena.

„Mano tėvelis buvo karys savanoris, žuvo, kovojo už Lietuvą, todėl man labai svarbi Valstybės diena. Visada ateinu. Tik kad žmonių mažai, matyt, lietus sutrukdė“, – šventės metu kalbėjo garbaus amžiaus kaunietis.


Lietuvoje viešinti Moldovos prezidentė: laisvė nėra savaime suprantama

Pasak jos, laisvę reikia ginti, o taika vėl turi tapti didžiausia žmonijos vertybe.

„Karas mūsų regione įstūmė į nežinomybę ir priminė mums vieną svarbų dalyką – laisvė nėra savaime suprantamas dalykas, tai nėra duotybė, kurios galime tikėtis nepriklausomai nuo aplinkybių“, – trečiadienį minint Valstybės dieną sakė M. Sandu.

„Laisvę reikia ginti, taika turi vėl tapti aukščiausia žmonijos civilizacijos vertybe“, – pridūrė ji, kalbėdama per valstybės vėliavų pakėlimo ceremoniją S. Daukanto aikštėje Vilniuje.


G. Nausėda: mūsų bendra pareiga – laiku duoti atkirtį agresoriui

Trečiadienį minint Valstybės dieną, G. Nausėda sakė, jog tai reikalinga tęsiantis Rusijos karinei agresijai Ukrainoje.

„Kaip tik šiuo metu, kai Rusijos karinė agresija niokoja Ukrainą, nepaprastai svarbus susitelkimas ir vienybė tautų, kurios daugiau už kitas patyrė skaudžių išbandymų ir todėl geriausiai žino tikrąją laisvės kainą“, – teigė prezidentas per valstybės vėliavų pakėlimo ceremoniją S. Daukanto aikštėje Vilniuje.


Lietuvos vaikai galės kreiptis į JT dėl jų teisių ir interesų pažeidimų

Seimas birželį 78 balsais „už“ ir dviem parlamentarams susilaikius ratifikavo atitinkamą JT Vaiko teisių konvencijos protokolą bei priėmė lydinčiuosius teisės aktus.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pažymi, kad ratifikavusi dokumentą Lietuva prisiims įsipareigojimą apsaugoti vaiko teises visais aspektais – kaip numatyta konvencijoje ir jos protokoluose.


Valstybės apdovanojimai – M. Kvedaravičiui, S. Paltanavičiui, G. Padegimui

Vyčio kryžiaus ordino Komandoro didžiuoju kryžiumi apdovanotas pavasarį Ukrainoje, Mariupolyje, nužudytas režisierius, kultūros antropologas Mantas Kvedaravičius.

Ši apdovanojimą atsiėmė jo tėvai Olgertas ir Banguolė Teodora Kvedaravičiai.

Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didžiuoju kryžiumi apdovanotas Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba.


VDAI pradėjo tyrimą dėl „Švaros brolių“ klientų duomenų saugumo

Inspekcija nurodė tyrimą pradėjusi savo iniciatyva, reaguodama į paskelbtą informaciją dėl programišių nutekintų 50 tūkst. įmonės klientų duomenų.

Ji taip pat nurodė sulaukusi asmenų kreipimųsi dėl galimai nutekintų duomenų.

VDAI tyrimo metu įvertins duomenų valdytojo naudotas organizacines ir technines duomenų saugumo priemones. Vadovaujantis teisės aktais, priežiūros institucijos atliekamas tyrimas gali trukti iki keturių mėnesių su galimybe, atsižvelgiant į tyrimo aplinkybes ir eigą, pratęsti jį ilgesniam laikotarpiui.


Valstybės dieną Kaunas kviečia įprasminti dalyvaujant daugybėje renginių

„Valstybės dienos minėjimas – galimybė bent trumpam atsikvėpti nuo kasdienės rutinos. Kviečiu kauniečius tą laiką skirti šeimai bei gražioms tradicijoms, kurias Kaunas stengiasi kasmet puoselėti. Atvykite prie Kauno pilies ir visi drauge, didelėje bendruomenėje, sugiedokime himną. Tas momentas sukuria ypatingą atmosferą ir teikia pasididžiavimo jausmą mūsų tauta. Visa tai ypač svarbu šių dienų kontekste. Turime branginti suverenitetą ir saugoti valstybingumą.


Pasienyje su Baltarusija apgręžta 17 neteisėtų migrantų

Latvijos pasieniečiai nefiksavo bandymų neteisėtai kirsti sieną, o Lenkijos pareigūnai pirmadienį apgręžė 14 asmenų.

Iš viso nuo praėjusių metų rugpjūčio 3 dienos, kai VSAT įgijo teisę apgręžti neteisėtus migrantus, jų iš Baltarusijos į Lietuvą neįleista daugiau nei 10,4 tūkstančio.

Praėjusiais metais iš Baltarusijos į Lietuvą neteisėtai atvyko beveik 4,2 tūkst. migrantų.

Prieš metus kilusį migrantų iš Baltarusijos antplūdį Lietuva vadina Minsko režimo hibridine ataka.


Šalies vadovai Valstybės dienos proga linki branginti ir ginti laisvę

„Ilga ir turtinga istorija mums padėjo net didžiausių sunkumų akivaizdoje išlaikyti ryžtą kurti savo valstybę bei tikėjimą jos ateitimi. Ir šiandien mes puikiai žinome tikrąją laisvės kainą ir esame pasirengę ją ginti“, – teigiama prezidento Gitano Nausėdos sveikinime.

„Valstybės dienos proga linkiu, kad kiekvieno iš mūsų širdyje per amžius drąsiai skambėtų meilės Tėvynei giesmė. Tegul ji mus suartina, ir tegul garbingi valstybės kūrimo darbai niekada nesustoja!“, – rašoma jame.

Premjerė Ingrida Šimonytė kvietė visus Lietuvos žmones švęsti vienybėje ir branginti laisvę.


Šiauliuose visuomenei pristatomas Ukrainai skirtas „Bayraktaras“

Lėktuvas iš gamintojų Turkijoje į Lietuvą pargabentas pirmadienį.

Krašto apsaugos ministerija už žmonių suaukotas lėšas pirko ginkluotę orlaiviui „Bayraktar“ TB2, jį Lietuvai nemokamai perdavė Turkijos įmonė „Baykar“.

Bepiločius gaminanti Turkijos įmonė orlaivį nusprendė perduoti po to, kai Lietuvos gyventojai surinko 5,9 mln. eurų šiam lėktuvui įsigyti ir perduoti su Rusijos invazija kovojančiai Ukrainai.


Lietuvoje švenčiama Valstybės diena

Daugelyje savivaldybių šią dieną vyks šventiniai koncertai, parodos, ekskursijos.

Vilniuje, Prezidentūroje, šalies vadovas Gitanas Nausėda daugiau kaip 50 Lietuvos ir užsienio piliečių už išskirtinius darbus bei Lietuvos vardo garsinimą įteiks valstybės ordinus ir medalius.

Vidurdienį Simono Daukanto aikštėje prezidentas su Lietuvoje viešinčia Moldovos vadove Maia Sandu (Maja Sandu) sveikins susirinkusiuosius, vyks iškilminga valstybės vėliavų pakėlimo ceremonija.


Liepos 6-oji Lietuvoje ir pasaulyje

Dangaus kūnai: saulė teka 4.51 val., leidžiasi 21.55 val. Dienos ilgumas 17.04 val.

Mėnulis (jaunatis) leidžiasi 0.49 val., teka 12.45 val.

Vardadieniai:

Dominyka (Domė), Ginvilė, Marija, Mindaugas, Narvydas, Nerilė, Nerilis, Nervilė, Nervilas, Pulgis

Datos:

Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) diena

Tarptautinė bučinių diena

1253 — Lietuvos kunigaikštis Mindaugas karūnuotas Lietuvos karaliumi.

1928 — gimė poetė Janina Degutytė, parašiusi apie 15 vaikų knygų. Mirė 1990 m.

1936 — gimė dailininkas Jonas Varnas.


Reikalauja EK atsakymų, kaip bus keičiama sankcionuojamų prekių tranzito į Kaliningradą tvarka

Kreipimesi, kaip skelbia Europos Parlamento nario Petro Auštrevičiaus biuras, EP narių grupė prašo nurodyti, ar Europos Komisija ketina iš dalies keisti gaires dėl prekių, kurioms taikomos ES sankcijos, tranzito per Bendrijos teritoriją tarp Rusijos žemyninės dalies ir Kaliningrado srities.


Dėl vardo ir pavardės sutapimo kauniečiui pritaikytos ES sankcijos Rusijai: mane laiko teroristu

39 metų kaunietis S. Kozlov gimė ir augo Kaune, dirba rusų kalbos mokytoju. Vyras šią vasarą aptiko, kad negauna atlyginimo, paaiškėjo, jog jo pervedimus sustabdė bankas.

„Nuėjau pas direktorę, direktorė – pas buhalterę, pinigai pervesti. Aš į savo „Swedbank“ nuėjau, išsiaiškinau, kad viskas tvarkoj, „Luminoras“, pasirodo, užlaiko, iš kurio pervedamas mano atlyginimas“, – sakė Kauno „Varpo“ gimnazijos mokytojas.


Pagėgių politikams nesusitarus, VRM rengiasi siūlyti įvesti tiesioginį valdymą

„Nepaskyrus Pagėgių savivaldybės administracijos direktoriaus Vidaus reikalų ministerija teiks Vyriausybei nutarimo projektą dėl tiesioginio valdymo įvedimo“, – BNS antradienį pateiktame atsakyme nurodė VRM.

Vyriausybei pritarus, dėl tiesioginio valdymo įvedimo spręstų Seimas.

Antradienį Pagėgių politikams vėl nepavyko susitarti dėl administracijos direktoriaus kandidatūros – šis klausimas išbrauktas iš tarybos posėdžio darbotvarkės.


Kaip „Bayraktaras“ atskraidintas į Lietuvą?

– Dronas buvo atskraidintas. Tai yra didelės apimties skraidantis bepilotis, todėl jį teko išrinkti, atskirti sparnus ir atskraidint į Lietuvą. Paskui lygiai taip pat jis bus nugabentas į Ukrainą ir perduotas ukrainiečiams. Ten specialistai vėl jį surinks.

– Kada bus jo pristatymas visuomenei ir kada žmonės galės jį pamatyti?


I. Šimonytė su EBPO generaliniu sekretoriumi aptarė pagalbą Ukrainai

Taip pat susitikimo metu aptarta parama Ukrainai vykdant būtinąsias reformas, bendra Europos ekonomikos situacija, pranešė Vyriausybė.

Premjerė padėkojo EBPO sekretoriui už iniciatyvas koordinuoti pagalbą nuo Rusijos besiginantiems ukrainiečiams, pažymėjo EBPO vaidmens svarbą perteikiant Ukrainai politikos rekomendacijas, gerąsias praktikas ir institucinius standartus.

I. Šimonytė taip pat padėkojo už paramą Lietuvos ir Lenkijos iniciatyvai įsteigti EBPO biurą Ukrainai, kuris imsis Ukrainos atstatymo veiklų koordinavimo, teigiama pranešime.


Pavogti „Švaros brolių“ klientų duomenys gali būti naudojami naujoms atakoms

Žurnalistams antradienio popietę jis sakė, kad „Švaros broliai“ pasidalino su NKSC turima informacija apie incidentą, tačiau centras kol kas negali „labai plačiai komentuoti, koks tai įvykis ir kokie metodai buvo taikomi“.

Anot jo, asmens duomenys dažniausiai naudojami tolimesnėms, pavyzdžiui, vadinamosioms phishing (socialinės inžinerijos sukčiavimo – BNS) atakoms, kai yra siuntinėjamos žinutės, bandoma išvilioti įvairi finansinė informacija.


Atitarnavęs karo laivas „Sūduvis“ prišvartuotas Dangėje

Įplukdant į upę laivą antradienį, nuo 20.15 iki 21.15 val., buvo pakeltas Pilies tiltas.

Pasak Lietuvos jūrų muziejaus direktorės Olgos Žalienės, beveik metus trukęs karo laivo virsmas muziejumi juda link pabaigos.

„Pernai laivas baigė tarnybą ir buvo perduotas muziejui, kuris šį eksponatą atveria pritaikytą muziejinei ir edukacinei veiklai. Siekiame pristatyti laivo istoriją, misiją ir svarbą Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų tarnyboje“, – teigė O. Žalienė.


A. Bilotaitė: pasikartojus migrantų krizei Vyriausybei tektų imtis tų pačių priemonių

Kaip leidžia suprasti ministrė, jei Baltarusijos režimo sukelta neteisėtų migrantų krizė kiltų dar kartą – jos vadovaujama ministerija kliautųsi tomis pačiomis priemonėmis, kurias sukritikavo ne tik žmogaus teisių organizacijos bet ir Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT).

ELTA primena, kad Europos Sąjungos Teisingumo Teismas praėjusią savaitę paskelbė, kad Lietuvoje taikyta praktika nesuteikti galimybės neteisėtiems migrantams prašyti prieglobsčio ir juos sulaikyti vien dėl to, kad į šalį jie pateko neteisėtai, prieštarauja Europos direktyvoms.  


Klaipėdoje lankymams bus atidarytas karo laivas M52 „Sūduvis“

Pasak Lietuvos jūrų muziejaus direktorės Olgos Žalienės, beveik metus trukęs karo laivo „įmuziejinimas“ juda link pabaigos.

„2021 metais laivas baigė tarnybą ir buvo perduotas muziejui, kuris šį eksponatą atveria pritaikytą muziejinei ir edukacinei veiklai, – pasakoja muziejaus vadovė. – Siekiame pristatyti laivo istoriją, misiją ir svarbą Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų tarnyboje.“