D. Grybauskaitė: ES sutiks atidėti „Brexitą“

„Aš tikiuosi, kad mes apsispręsime šiandien dėl datos pratęsimo – nebūtinai birželio, tai gali būti gegužė“, – žurnalistams Briuselyje ketvirtadienį sakė D. Grybauskaitė, atvykusi į ES vadovų susitikimą.

„Mes remsime, kaip galime, mes patvirtinsime, bet dėl konkretaus termino vis dar vyksta diskusijos“, – pridūrė ji.

T. May trečiadienį paprašė ES atidėti kovo 29-ąją turėjusį įvykti išstojimą iš bendrijos iki birželio 30-osios.

Pasak D. Grybauskaitės, ES gali kelti sąlygas sutrumpinti šį terminą iki Europos Parlamento rinkimų. Jie vyks gegužės 23-26 dienomis.


Nyderlandų šaulys bus apkaltintas teroristinio pobūdžio nužudymais

Jie pranešė, kad įtariamas šaulys penktadienį pirmą kartą stos prieš teisėją. 

„37 metų įtariamasis penktadienį stos prieš teisėją. Jam bus pareikšti kaltinimai dėl kelių žmonių nužudymo iš teroristinių paskatų, taip pat pasikėsinimo nužudyti ir terorizmo grėsmės“, – rašoma ketvirtadienį prokuratūros išplatintame pranešime. 

Prokurorai ir policija vis dar aiškinasi, ar įtariamasis, anksčiau įvardytas kaip 37 metų Gokmenas Tanisas (Giokmenas Tanisas), „veikė tik iš teroristinių paskatų, ar dėl asmeninių problemų ir radikalių idėjų“, priduriama jame.   


Interneto peticija dėl „Brexit“ atšaukimo sulaukė didelės paramos

Per trumpiau nei parą peticiją pasirašė daugiau kaip 600 tūkst. interneto vartotojų.

Iki numatyto Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos likus vos aštuonioms dienoms, trečiadienį paskelbtos peticijos organizatoriai pripažįsta, kad antro referendumo „gali nebūti“, todėl ragina „balsuoti dabar“.

„Vyriausybė kartoja, kad išstojimas iš ES yra „žmonių valia“. Mums reikia sustabdyti šiuos pareiškimus įrodant dabartinę tvirtą visuomenės paramą pasilikimui ES“, – sakoma peticijoje.


Vokietijoje peiliu mirtinai subadytas jaunas lietuvis

26 m. lietuvis Berlyne peiliu mirtinai subadytas kovo 18 d., apie 22 val.

Nusikaltimą tiriantys policijos pareigūnai išplatino nužudyto vyro nuotrauką ir prašo visuomenės pagalbos.

Pranešama, kad E. Orlovskis pirmadienio vakarą ėjo Karlo Marxo alėja. Ten jis sutiko nepažįstamą vyrą, kuris lietuvį užpuolė peiliu ir sunkiai sužalojo. 

Užpuolikas iš nusikaltimo vietos pabėgo. 

Sužeistas lietuvis dar spėjo telefonu išsikviesti greitąją medicinos pagalbą. Atvykę medikai valandą kovojo dėl jo gyvybės, tačiau nesėkmingai.


Baltijos šalys tarsis dėl okupacijos žalos atlyginimo

Tarptautinėje konferencijoje bus pristatyti atlikti tyrimai apie okupacijos metu padarytą žalą Lietuvai, Latvijai ir Estijai, pranešė Teisingumo ministerija.

„Bus aptarta, kokiomis teisinėmis priemonėmis bus siekiama identifikuotų nuostolių atlyginimo“, – rašoma pranešime spaudai.

Sovietų Sąjunga Baltijos šalis okupavo Antrojo pasaulinio karo metais. Rusija iki šiol atsisakė atlyginti okupacijos žalą.


Amsterdamas uždraus ekskursijas Raudonųjų žibintų kvartale

„Organizuotos ekskursijos Raudonųjų žibintų kvartale bus visiškai uždraustos nuo 2020 metų sausio 1-osios. Be to, kitose istorinio centro dalyse turistų skaičius ekskursijų grupėse bus apribotas 15 žmonių“, – rašė portalas.

Pranešime sakoma, kad šiomis priemonėmis siekiama mažinti turistų skaičių istorinėje Amsterdamo dalyje, kur nuo masinio turizmo kenčia vietos gyventojai.


Per sprogimą Kinijos chemijos fabrike žuvo šeši žmonės, 30 sunkiai sužeisti

Incidentas įvyko apie 14 val. 50 min. vietos (8 val. 50 min. Lietuvos) laiku Jančenge, Dziangsu provincijoje esančiame fabrike, valdomame kompanijos „Tianjiayi Chemical“, į „Twitter“ panašioje platformoje „Weibo“ nurodė miesto pareigūnai.

Tai naujausia iš virtinės pramonės avarijų, įvykusių Kinijoje pastaraisiais metais.

„Šiuo metu įvykio vietoje tebevyksta gelbėjimo darbai... Nelaimės priežastis tiriama“, – pranešė pareigūnai.


Šiurpus nutikimas Čekijoje: taksi automobilis grindiniu vilko šunį

Šuns pavadėlį prispaudė taksi automobilio durys. Vairuotojas to nepastebėjo ir nuvažiavo.

Keturkojo šeimininkas bandė automobilį stabdyti, bet nespėjo. Taksi įsibėgėjo ir pradėjo vilkti šunį grindiniu.

Šiurpų vaizdą pastebėję praeiviai bandė padėti.

Galiausiai taksi vairuotojas sustojo.

Laimei, keturkojis išgyveno, tik buvo sukrėstas ir apsibrozdinęs. 


Susimušė Kazachstano sostinės pervadinimo šalininkai ir priešininkai

Policija kol kas nekomentuoja incidento, bet, pasak mačiusiųjų, buvo sulaikyta apie 20 žmonių.

Muštynės kilo aikštėje, kur vyksta tradiciniai šventiniai renginiai Nouruzo (pavasario lygiadienio) proga.

Anksčiau socialiniuose tinkluose pasirodė kreipimasis, kurio autoriai ragino miesto pervadinimo priešininkus surengti prie merijos taikų mitingą ir išsakyti savo poziciją. Internete taip pat buvo paskelbta peticija prieš Kazachstano sostinės pervadinimą neapsvarsčius šio klausimo su šalies gyventojais. Iki šiol ją jau pasirašė daugiau kaip 32 tūkstančiai žmonių.


Atpažintos visos išpuolio Naujojoje Zelandijoje aukos

„Galiu pasakyti, kad prieš kelias minutes buvo baigtas visų 50 aukų atpažinimo procesas, ir visi (žuvusiųjų) artimieji buvo informuoti“, – pranešė komisaras Mike'as Bushas (Maikas Bušas).


Rusijos piliečiui dėl rasinių išpuolių – devyneri metai kalėjimo

Sergejus Katkovas priklausė vienai neonacių grupuotei, šio šimtmečio pradžioje surengusiai ištisą virtinę rasinių išpuolių ir atsakingai už du nužudymus.

Tai grupuotei priklausė apie dvi dešimtis jaunuolių, tarp jų buvo ir nepilnamečių. Dauguma grupuotės narių yra teisti, atlieka arba jau yra atlikę kalėjimo bausmes.

Kaip pranešama, S. Katkovą pareigūnams pavyko sučiupti tik pernai.

„Teisme jis pasakė, kad tiesiog palaikė savo draugus“, – sakoma Sankt Peterburgo teismo išplatintame pranešime.


Po šaudynių Naujojoje Zelandijoje – ginklų draudimas

„Skelbiu, kad Naujoji Zelandija uždraus visus karinio pavyzdžio pusiau automatinius ginklus. Taip pat uždrausime visus šturmo šautuvus“, – pareiškė premjerė.

Ji pridūrė, kad taip pat bus uždraustos didelės talpos dėtuvės ir vadinamosios spyruoklinės buožės (angl. bump stock). Tokie įtaisai, montuojami ant pusiau automatinių šautuvų, leidžia šaudyti automatiniu režimu ir padidinti šaudymo spartą iki kelių šimtų šūvių per minutę.


ES lyderiai svarstys Th. May prašymą atidėti „Brexitą“

Didžiosios Britanijos išstojimas iš ES numatytas kovo 29 d., tačiau ministrei pirmininkei Th. May iki šiol nepavyko užsitikrinti parlamento pritarimo savo su ES suderėtam susitarimui dėl išstojimo sąlygų. Bendruomenių rūmai jau du kartus atmetė susitarimą.

Trečiadienį Th. May parašė Europos Vadovų Tarybos pirmininkui Donaldui Tuskui laišką, kuriame informavo, kad Didžioji Britanija siekia pratęsti išstojimo terminą iki birželio 30 dienos.


D. Grybauskaitė įsitikinusi, kad ES nukels „Brexito“ terminą

ES šalių vadovų susitikimo išvakarėse Theresos May (Terezos Mei) vyriausybė paprašė atidėti „Brexitą“ nuo kovo 29 iki birželio 30 dienos.

„Esu įsitikinusi, kad po tam tikrų diskusijų mes, Europos Sąjungos šalys, tikrai būsime linkę padėti premjerei kalbėtis su Jungtinės Karalystės parlamentu, o tai reiškia, kad mes tikrai pritarsime (atidėti terminą – BNS)“, – ketvirtadienį transliuotame interviu LRT radijui sakė šalies vadovė.


Kovo 21-oji Lietuvoje ir pasaulyje

Dangaus kūnai: saulė teka 6.23 val., leidžiasi 18.32 val. Dienos ilgumas 12.09 val.

Mėnulis (pilnatis) leidžiasi 7.05 val., teka 19.19 val.

Vardadieniai:

Benediktas, Lingailė, Mikalojus, Nortautas, Reda, Saulius, Saulis

Datos:

Tarptautinė miego diena

Tarptautinė rasinės diskriminacijos panaikinimo diena

Pasaulinė poezijos diena

Pasaulinė lėlininkų diena

1547 — Lenkijoje gimė pirmosios spausdintos Lietuvos istorijos autorius Motiejus Stryjkovskis. Mirė apie 1592 m.


D. Trumpas kitą savaitę Baltuosiuose rūmuose priims Izraelio premjerą

Pasak Sarah Sanders (Saros Sanders), abu lyderiai pirmadienį dalyvaus darbo susitikime, o antradienį numatyti oficialūs pietūs.

„Prezidentas ir ministras pirmininkas aptars jų šalių bendrus interesus ir veiksmus Artimuosiuose Rytuose“, – sakė ji.

Lankydamasis Vašingtone B. Netanyahu taip pat dalyvaus Amerikos ir Izraelio viešųjų reikalų komiteto (AIPAC) – įtakingos proizraelietiškos lobistų grupės – metinėje konferencijoje.


M. Pompeo: Izraelis turi teisę gintis nuo Irano

Susitikime su Izraelio premjeru Benjaminu Netanyahu jis trečiadienį Jeruzalėje sakė, kad Teheranas siekia „visiškai sunaikinti ir pašalinti Izraelį“.

„Turint omenyje tokias grėsmes, kurios yra kasdienybės Izraelyje dalis, mes išlaikome savo beprecedentį įsipareigojimą dėl Izraelio saugumo“, - pabrėžė M. Pompeo. Jis taip pat paskelbė apie ryžtingą kovą su antisemitizmu - taip pat Jungtinėse Valstijose.


Rusija įtūžo: Lenkija nepakvietė V. Putino į Antrojo pasaulinio karo pradžios metines

Rusijos užsienio reikalų ministerija pareiškė esanti nustebusi dėl Varšuvos planų paminėti šią sukaktį tik su Lenkijos artimomis sąjungininkėmis – Europos Sąjungos ir NATO narėmis, taip pat kelių buvusių sovietinių respublikų atstovais.

Rusija apkaltino Lenkijos valdžią ignoruojant „istorijos logiką“ ir siekiant paverti rugsėjį 1-ąją vyksiančius minėjimus „slaptu“ susitikimu.


D. Tuskas: trumpas „Brexit“ atidėjimas yra įmanomas

Taip jis kalbėjo trečiadienio popietę Briuselyje.

Vis dėlto, anot D. Tusko, ES viršūnių susitikime ateinančiomis dienomis dar bus diskutuojama, ar ministrės pirmininkės Theresos May pasiūlytas „Brexito“ atidėjimas iki birželio pabaigos dėl galimų teisinių ir politinių problemų yra galimas.

D. Tuskas pabrėžė, kad dabar pasiektas išstojimo proceso kritinis taškas. Galutinės sėkmės šansai šiuo metu yra silpni, galbūt net iliuziniai, kalbėjo jis. Tačiau „mes negalime liautis ieškoti sprendimo“.


Ukraina įvedė sankcijas daugiau nei tūkstančiui Rusijos piliečių ir įmonių

Iš viso sankcijos įvestos 294 įmonėms ir 848 Rusijos piliečiams. SNBO teigimu, sankcijos įvestos tiems fiziniams ir juridiniams asmenims, kurie:

- dalyvavo neteisėto tilto per Kerčės sąsiaurį statyboje;

- yra susiję su Ukrainos karinių katerių puolimu ir pagrobimu;

- organizavo ir padėjo rengti pseudorinkimus Kryme bei Donecko ir Luhansko liaudies respublikose;

- demonstratyviai pažeidinėjo Ukrainos įstatymus, susijusius su Krymo pusiasalio teritoriniu vientisumu;

- platino antiukrainietiško turinio kupinus leidinius;


Pakistane studentas nudūrė abiejų lyčių studentų grupę formavusį profesorių

Profesorius adjunktas Khalidas Hameedas (Chalidas Hamidas) buvo nužudytas trečiadienį pietiniame Bahavalpuro mieste esančio Sadiqo Egertono (Sadiko Egertono) universiteto komplekse, naujienų agentūrai AFP pranešė vienas vietos policijos pareigūnas.

„Profesorius organizavo naujų studentų priėmimą neatsižvelgdamas į lytį. Šis renginys turėjo įvykti rytoj, ketvirtadienį“, – sakė jis.

Remiantis policijos gauta ataskaita, su kurios kopiją susipažino AFP, studentas šaukė, kad nužudė profesorių, nes šis „skleidė nešvankumą“.


Italijoje vairuotojas padegė mokyklinį autobusą su dešimtimis vaikų

Kai kurie vaikai per 30 minučių trukusią kankynę buvo surišti. Vairuotojas, kuris tikriausiai protestavo dėl migrantų žūties Viduržemio jūroje, įkaitų dramos metu autobusu rėžėsi į vieną automobilį. Galiausiai vienas vaikas sugebėjo paskambinti ir paprašyti pagalbos – tuomet įsikišo Milano policija.

Niekas rimtai nenukentėjo.

„Tai stebuklas, tai galėjo būti skerdynės. Policija puikiai pasirodė, blokavo autobusą ir išvedė vaikus“, – sakė Milano prokuroras Francesco Greco (Frančeskas Grekas).

Nuotraukose matyti išdegę autobusas ir automobilis kelyje netoli Milano.


Buvusiam Bosnijos serbų lyderiui – kalėjimo iki gyvos galvos bausmė

R. Karadžičiaus apeliacijos Hagoje susirinkusi svarstyti teisėjų kolegija „skiria laisvės atėmimo iki gyvos galvos nuosprendį“, atmetusi jo skundą dėl 2016 metais paskirtos bausmės už žiaurumus, įskaitant 1995 metų Srebrenicos žudynes, nurodė JT Tarptautinio baudžiamųjų tribunolų liekamojo mechanizmo  (International Residual Mechanism for Criminal Tribunals, IRMCT) pirmininkas Vagnas Joensenas.

Juodą kostiumą ir raudoną kaklaraištį dėvėjęs 73 metų R. Karadžičius nuosprendį išklausė stovėdamas niūriu veidu.


Kilus pasipiktinimui Prancūzijos ministrė paneigė turinti katę vardu Brexit

Ministrė, anot prancūzų laikraščio „Journal du Dimanche“, savo privačioje feisbuko paskyroje rašė, kad savo katę pavadino Brexit. „Ji pažadina mane siaubingu miaukimu, nes nori laukan, - rašė ji. - Bet kai tik atidarau duris, ji neryžtingai tupi ir meta į mane niūrų žvilgsnį, kai ją išveju“ - tai užuomina į neryžtingą Londono poziciją „Brexito“ procese.

Istorija apie katę Brexit sparčiai išplito socialiniuose tinkluose. Britų žinių portalas „Independent“ apkaltino ministrę „provokuojančia pozicija“ „Brexito“ klausimu.


Rusija pradėjo milžiniško dujų telkinio Arktyje įsisavinimą

„Nuo 2030 m. Jamalo pusiasalyje kasmet bus išgaunama 310-360 mlrd. kub. m dujų vidaus vartojimui ir eksportui „Nord Stream 1“ ir „Nord Stream 2“ dujotiekiais“, - sakė V. Putinas.

„Tai yra tikrai didžiulis ir labai įdomus darbas“, - teigė Rusijos prezidentas.

Dujų telkinio atvėrimo ceremonijoje dalyvavęs A. Mileris tikino, kad gamtinės dujos iš Charasaveisko telkinio bus išgaunamos daugiau nei šimtmetį.

„Charasaveisko eksploatacijos projektas yra apskaičiuotas 108 metams, o tai reiškia, kad dujos telkinyje bus išgaunamos iki 2131 m.“, - pareiškė jis.