Lietuva Ukrainos specialiosioms pajėgoms perduos 24 nešiojamus termovizorius

Toks siūlymas buvo numatytas Krašto apsaugos ministerijos parengtame nutarimo projekte. 24 termovizorių likutinė vertė – per 342 tūkst. eurų.

Numatyta, kad Ukrainos kariuomenei perduodamas turtas skiriamas Ukrainos kariuomenės Specialiųjų operacijų pajėgoms ir naudojamas tik Ukrainos kariuomenės ir jai pavaldžių institucijų vidaus saugumui užtikrinti, krašto gynybai.


Popiežius ragina siekti taikos Ukrainoje

„Prašau, kad niekada nebebūtų karo“, – sakė pontifikas per trečiadienio bendrąją audienciją Vatikane.

„Anksčiau kalbėjome apie Holokaustą – pagalvokite, buvo prarasta daugiau kaip 5 mln. žmonių“, – kalbėjo 85 metų popiežius.

„Per paskiausią karą žmonės kentė badą, žiaurumus. Jie nusipelno taikos“, – sakė Pranciškus ir paragino tikinčiuosius „melsti taikos Ukrainoje“.

Sekmadienį pontifikas išsakė susirūpinimą dėl „augančios įtampos, kuri grasina suduoti naują smūgį taikai Ukrainoje ir susijusi su viso Europos žemyno saugumu, o tai gali turėti dar platesnių pasekmių“.


Varšuva: Baltarusijoje prie sienos su Lenkija naktį aidėjo šūviai

„Lenkijos pasieniečių saugomame ruože netoli Čeremchos baltarusių kariai pirmiausia nukirpo spygliuotą vielą, o paskui tris kartus kelių valandų intervalu aidėjo šūviai, tikriausiai į orą“, – tarnybos atstovę Anną Michalską (Aną Michalską) citavo visuomeninis radijas.

Pareigūnės duomenimis, praėjusią naktį netoli šiaurės rytinio Dubiče Cerkevnės kaimo sieną bandė neteisėtai kirsti 11 migrantų iš Egipto, Jemeno ir Sirijos. Antradienį vakare šalia Narevkos gyvenvietės tokių asmenų buvo sulaikyta dvylika. Tie atvykėliai iš Libano, Irako ir Sirijos buvo palydėti iki sienos linijos.


JAV: sankcijos Rusijai jos įsiveržimo į Ukrainą atveju jau parengtos

„Turime kruopščiai parengtą sankcijų paketą, reikšmingai paveiksiantį Rusijos ekonomiką, bet sudarysiantį sąlygas sušvelninti jų poveikį čia, Jungtinėse Valstijose“, – interviu kanalui „Bloomberg Television“ sakė A. Adeyemo.

Pasak jo, sankcijos yra parengtos. Paklaustas, ar pritaria Rusijos atsiejimui nuo pasaulinės tarpbankinių atsiskaitymų sistemos SWIFT, jis atsakė, kad „svarstomi visi variantai“.


Užpustytas Stambulo oro uostas sugrįžta į gyvenimą

Stambulo oro uostas pirmadienį buvo uždarytas pirmą kartą nuo 2019 metų, kai perėmė „Turkish Airlines“ skrydžių centro vaidmenį iš Ataturko (Atatiurko) oro uosto.

Keleiviai socialiniame tinkle „Twitter“ skundėsi, kad Turkijos kelionių pareigūnai reguliariai neskelbia informacijos, kad prastai aptarnaujami klientai. Kai kurie keleiviai skandavo „Mums reikia viešbučio“.

Antradienį oro uostas aptarnavo vos kelis skrydžius, daugiausia susijusius su atskrendančiais transatlantinių reisų lėktuvais.


A. Navalno brolis įtrauktas į Rusijos ieškomų asmenų sąrašą

O. Navalnas ieškomas dėl baudžiamosios bylos, tačiau nenurodoma, dėl kokios.

Kiek anksčiau pranešta, kad Rusijos bausmių vykdymo inspekcija kreipėsi į teismą prašydama atšaukti O. Navalno bausmės atidėjimo laikotarpį vadinamojoje „sanitarinėje byloje“.


Ukrainos lyderiai ramina visuomenę, kad Rusijos įsiveržimas nėra neišvengiamas

Tuo metu Ukrainą pasiekė JAV karinės įrangos krovinys, skirtas šalies gynybos pajėgumams sustiprinti. 

Rusija neigia planuojanti pulti Ukrainą, nors pastarosiomis savaitėmis prie jos sienų sutelkė apie 100 tūkst. karių, taip pat vykdo karines pratybas keliuose savo regionuose. Tai paskatino Jungtines Valstijas ir jų NATO sąjungininkes ruošis galimam karui.  


Prancūzijoje pirmą kartą per parą išaiškinta pusė milijono COVID-19 atvejų

Per ankstesnę parą Prancūzijoje užregistruota daugiau kaip 501 tūkst. naujų užsikrėtimo koronavirusu atvejų, nuo COVID-19 mirė 364 žmonės.

Per tas pačias 24 valandas stiprinamąją skiepų nuo COVID-19 dozę šalyje gavo daugiau kaip 312 tūkst. žmonių.

Šalyje visą vakcinavimo nuo pandeminio koronaviruso kursą yra baigę beveik 80 proc. gyventojų.


JAV ir Europa rengiasi galimam dujų tiekimo iš Rusijos nutraukimui

JAV ir jų sąjungininkės Europoje yra pažadėjusios skaudžias ekonomines ir politines sankcijas, jei Rusija surengtų karinę invaziją į Ukrainą, bet nerimauja, kad tokios sankcijos gali atsiliepti ir europiečiams. Be kitų dalykų, Rusija potencialiai galėtų viduržiemį nutraukti gamtinių dujų tiekimą Europai.

V. Putinas prie Ukrainos sienų sutelkė apie 100 tūkst. karių, taip išprovokuodamas diplomatinę krizę Europai ir JAV. Jis neigia, kad Rusija ketina įsiveržti į Ukrainą.


J. Stoltenbergas: NATO šią savaitę atsakys į Rusijos nuogąstavimus

Maskva reikalauja NATO ir JAV saugumo garantijų. Vakarų valstybės savo ruožtu reikalauja, kad Rusija atitrauktų prie Ukrainos sienos sutelktus savo karius.


PSO: omikron keliama rizika išlieka labai aukšta

Pasak PSO, praėjusią savaitę „nustatyta daugiau nei 21 mln. naujų infekcijos atvejų, o tai yra didžiausias savaitinis skaičius nuo pandemijos pradžios“. JT sveikatos agentūros teigimu, per savaitę iki sekmadienio infekcijų skaičiai išaugo 5 proc., palyginti su 20 proc. prieaugiu ankstesnę savaitę. „Pasauliniu lygiu fiksuotas lėtesnis sergamumo augimas“, – pažymėjo PSO.

Per tą patį laikotarpį taip pat patvirtinta dar beveik 50 tūkst. mirties atvejų, o tai yra beveik toks pat skaičius, kaip ankstesnę savaitę.


JAV perspėjo Baltarusiją dėl atoveiksmio, jei Minskas padės Rusijai įsiveržti į Ukrainą

„Taip pat leidome aiškiai suprasti Baltarusijai, jog jeigu ji leis naudoti savo teritoriją puolimui prieš Ukrainą, tai sulauks staigaus ir ryžtingo Jungtinių Valstijų, mūsų sąjungininkų ir partnerių atsako“, – žurnalistams sakė Valstybės departamento atstovas Nedas Price'as (Nedas Praisas).

„Jeigu invazija būtų tęsiama iš Baltarusijos, jeigu Rusijos pajėgos būtų visam laikui dislokuotos jų teritorijos, NATO galėtų irgi persvarstyti savo pajėgų pozicijas šalyse, kurios ribojasi su Baltarusija“, – pabrėžė N. Price'as.


J. Bidenas grasina V. Putinui asmeniškomis sankcijomis dėl Ukrainos

Reaguodama Maskva pareiškė, kad sankcijas V. Putinui vertintų kaip priešišką JAV žingsnį.

„Mūsų šalies piliečių supratimu, tai sankcijos ne prieš V. Putiną, bet prieš Rusijos Federacijos tautos pasirinkimą. Nieko jums nesigaus. Visi jūsų veiksmai yra priešiški mūsų valstybei – Rusijai. Tai visiems tapo akivaizdu“, – parašė Valstybės Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas trečiadienį savo „Twitter“ paskyroje.   

Anot jo, V. Putinas nepatogus Vakarams, nes pavertė Rusiją stipria ir nepriklausoma valstybe.


Ekspertai: plataus karo scenarijus Ukrainoje – mažai tikėtinas, galimi maži konfliktai

Pasak jų, neatmestina, kad Rusija vis dėlto imsis nedidelio masto karinių veiksmų Ukrainoje, taip pat toliau sieks visiškos politinės ir karinės Baltarusijos integracijos, tuo pat metu derybose su Vakarais ieškos nors nedidelės diplomatinės pergalės. 

Ekspertams nerimą kelia, kad kariniai susirėmimai tiek Rusijai, tiek Ukrainai sutelkus karines pajėgas gali įvykti kilus ir menkiausiai kibirkščiai.

Svarbiausias taikinys – Baltarusija


Kariuomenės vadas: į karinį konfliktą tarp Rusijos ir Ukrainos NATO nesikištų

„NATO nuostata yra vieninga, kad tiesiogiai konflikte tikrai neturėtų NATO dalyvauti, atskiros valstybės – čia jų pasirinkimas. Tačiau išlaikant NATO vienybę (...) greičiausiai, kad NATO valstybės į šitą konfliktą tiesiogiai neįsivels“, – trečiadienį LRT sakė generolas leitenantas Valdemaras Rupšys.

Anot jo, Ukrainai padedama kitais būdais – mokant jų karius, teikiant konsultacijos, remiant politiškai ir ginkluote.

Kariuomenės vado teigimu, nepaisant Baltarusijoje telkiamų Rusijos karinių pajėgumų, tiesioginės grėsmės tai Lietuvai nekelia.


„Reuters“: Lietuva siūlo keisti Taivano atstovybės pavadinimą kinų kalba

Jos duomenimis, Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis prezidentui Gitanui Nausėdai pasiūlė, kad įstaiga kinų kalba būtų vadinama „Taivano žmonių atstovybe“, o ne Taivano atstovybe. Nei ministerija, nei Prezidentūra šių žinių kol kas nekomentuoja.

Ministras praėjusią savaitę yra sakęs, kad ginčo su Pekinu deeskalavimo planuojama siekti pirmiausia įspėjant Pekiną apie teisines jo veiksmų prieš Lietuvą pasekmes.


Sausio 26-oji Lietuvoje ir pasaulyje

Dangaus kūnai: saulė teka 8.18 val., leidžiasi 16.44 val. Dienos ilgumas 8.26 val.

Mėnulis (delčia) teka 1.58 val., leidžiasi 11.19 val.

Vardadieniai:

Dangis, Eigintė, Justas, Polikarpas, Rimantas, Titas

Datos:

Tarptautinė muitininkų diena

1323 — Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas išsiuntė užsienio šalims pirmąjį laišką (iš šešių išlikusių), kuriame pirmą kartą buvo paminėtas Vilnius kaip Lietuvos sostinė.

1371 — gimė Maskvos Didžioji kunigaikštienė, Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Vytauto duktė, Vasilijaus I žmona.


Serbijoje parduodama J. Broz Tito vila

Ji yra Paličiaus ežero pakrantėje netoli Suboticos miesto šalies šiaurėje. Tai antradienį pranešė laikraštis „Blic“.

Vila buvo pastatyta 1903 metais pagal vengrų architekto Ferenco Reichlo projektą. Pradinė kaina – 800 tūkst. eurų už namą kartu su sklypu.

Iš pradžių vila priklausė žydų kilmės vokiečių pramonininkui Wilhelmui Koenenui, bet buvo konfiskuota valstybės ir nuo 1946 metų ja naudojosi žinomi Jugoslavijos politikos ir kultūros veikėjai. Vila pradėta vadinti Jugoslavijos lyderio J. Broz Tito vardu, nors jis ten buvo apsistojęs tik vieną kartą.

 


Italijos partijų lyderiams sunkiai sekasi tartis dėl kito šalies prezidento

Per pirmus tris ratus naujajam valstybės vadovui išrinkti reikalinga dviejų trečdalių kandidatūrą palaikančių balsų dauguma, bet nuo ketvirtojo rinkimų rato, kuris vyks ketvirtadienį, tam užteks paprastos 505 balsų daugumos.

Tačiau net ir toks skaičius balsų gali pasirodyti sunkiai įveikiama užduotis. Viena galimybių, kurias svarsto partijų lyderiai – ar pavyktų rasti pakankamai paramos premjerui Mario Draghi (Marijui Dragiui), kad jis būtų išrinktas prezidentu. Praeityje Italijos prezidentui išrinkti kartais prireikdavo keliolikos rinkimų ratų.


Ryga: prisidengusi COVID-19 pretekstu Rusija atšaukė planuotą ginkluotės patikrinimą

Ministerija nurodė, kad Latvijos pareigūnai turėjo apsilankyti Briansko ir Smolensko regionuose, vykdydami eilinius Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) narių patikrinimus.

„Rusija atšaukė iš anksto suplanuotą EDSO ginklų kontrolės patikrinimą, kurį turėjo atlikti Latvijos atstovai, prisidengusi COVID-19 pandemijos keliamų iššūkių pretekstu“, – socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė ministerija, pavartojusi latvišką ESBO santrumpą.

Ministerija pabrėžė, kad pandemija „atrodo, neturi jokios įtakos Rusijos pajėgų telkimui prie Ukrainos sienų“.


Žiniasklaida: Heidelbergo universitete šaudynes surengęs studentas buvo kilęs iš Berlyno

Tai antradienį pranešė laikraštis „Mannheimer Morgen“.

Jo žiniomis, jaunuolis užaugo Vilmersdorfo rajone pietvakarinėje Vokietijos sostinės dalyje.

Sausio 24 d. vaikinas paleido padriką ugnį aukštosios mokyklos auditorijoje, kurioje buvo apie 30 studentų, o paskui nusižudė. Keturi žmonės buvo sužeisti, vėliau 23 metų studentė mirė nuo patirtų žaizdų.


Kanada išveža diplomatų Kijeve šeimas

Prieš tai panašiai pasielgė Jungtinės Valstijos ir Britanija.

„Nusprendėme laikinai atšaukti Kanados ambasados darbuotojų vaikus, jaunesnius nei 18 metų, ir juos lydinčius šeimų narius“, – paskelbė Užsienio reikalų ministerija.

Priežastimi ji nurodė „tęsiamą Rusijos pajėgų telkimą ir destabilizuojamą veiklą Ukrainoje ir aplink ją“.

Jungtinės Valstijos sekmadienį paskelbė išvežančios savo diplomatų Kijeve šeimų narius. Britanija taip pat pasielgė pirmadienį.

Ukraina tai pavadino „per ankstyvais žingsniais“.


Žiniasklaida: Ukraina iš JAV gavo 300 „Javelin“ kompleksų

Tai pranešė žurnalas „Newsweek“.

Siuntoje taip pat buvo ginkluotės bunkeriams naikinti, rašo leidinys, nepatikslindamas detalių.

Tai, kad Kijevas gavo 300 „Javelin“ kompleksų, taip pat pranešė televizijos kanalas „Fox News“ ir portalo „BuzzFeed“ žurnalistas Christopheris Milleris savo tviteryje.

Antradienį Ukrainą pasiekė trečioji mirtinos ginkluotės siunta. Ankstesnė, svėrusi daugiau kaip 80 tonų, buvo gauta sausio 23 d. Viena diena anksčiau, sausio 22-ąją, į Ukrainą buvo atgabenta pirmoji karinės paskirties krovinių siunta, kuri svėrė daugiau kaip 90 tonų.


E. Macronas perspėjo, kad Rusija brangiai sumokės, jei puls Ukrainą

Tai E. Macronas pareiškė per spaudos konferenciją Vokietijos sostinėje Berlyne su šios šalies kancleriu Olafu Scholzu. Jis pridūrė, kad Prancūzija padėties deeskalacijos klausimu „laikosi išvien“ su Vokietija.

„Jei įvyks ataka, bus imtasi atsakomųjų veiksmų ir (Rusija) turės sumokėti labai didelę kainą“, – teigė E. Macronas.

 


JAV grasina griežtomis sankcijomis ir perspėja Rusiją „nenaudoti energijos kaip ginklo“

„Esame pasirengę įvesti sankcijas, kurios turės didžiulių padarinių“, gerokai viršijančių ankstesnes priemones, įgyvendintas 2014 m., kai Rusija užėmė Ukrainos Krymo regioną, sakė aukštas JAV pareigūnas, pageidavęs likti anonimiškas.