Ukraina teigia, kad Rusijos pajėgos nepasitraukė iš pietinio miesto Chersono srityje

„Okupantai laikinai tebėra Naujojoje Kachovkoje. Informacija apie tariamą priešo pasitraukimą iš šios gyvenvietės buvo paskelbta neteisingai panaudojus turimus duomenis“, – pranešė Ukrainos generalinis štabas per „Telegram“ pasiuntinį.

Šiek tiek anksčiau Ukrainos gynybos ministerija ketvirtadienį buvo pranešusi, kad Rusijos pajėgos pasitraukė iš pietinio Naujosios Kachovkos miesto Chersono srityje.


Vyriausybės pareigūnas: Vengrija nesuimtų V. Putino dėl TBT orderio

Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT) penktadienį paskelbė V. Putino arešto orderį dėl karo nusikaltimo – neteisėto ukrainiečių vaikų deportavimo.

Tačiau, pasak vyriausybės pareigūno Gergely Gulyaso (Gergejaus Gujašo), šis orderis Vengrijoje nėra teisiškai privalomas, nors ši Europos Sąjungos narė taip pat yra ir TBT narė.

„Galime remtis Vengrijos įstatymais ir tuo pagrindu negalime suimti Rusijos prezidento... kadangi Vengrijoje nėra paskelbtas TBT statutas“, – Budapešte surengtoje trumpojoje spaudos konferencijoje sakė G. Gulyasas.


N. Sturgeon paskutinį kartą pasirodė Škotijos parlamente kaip pirmoji ministrė

52-ejų N. Sturgeon, kuri pirmosios ministrės pirmininkės pareigas pradėjo eiti 2014-ųjų lapkritį, pažymėjo, kad nuo šiol ji prisidės prie jai rūpimų klausimų, įskaitant lyčių lygybę, jaunimą, teisingumą klimato srityje ir Škotijos nepriklausomybės siekį.

„Mano partijai, vyriausybei ir mūsų šaliai būtų teisinga užleisti vietą naujai lyderių kartai“, – teigė ji, savo aštuonerius metus trukusį vadovavimą pavadinusi „svarbiausia savo gyvenimo privilegija“.


Baltarusija trejiems metams įkalino žurnalistą už straipsnį apie KGB

Nuo 1994 metų autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos valdoma Maskvai artima Baltarusija privertė bėgti į užsienį didžiąją dalį žiniasklaidos darbuotojų, o likusius nepriklausomus žurnalistus įkalino.

Žurnalistas Henadzis Mažeika buvo pripažintas kaltu dėl A. Lukašenkos įžeidimo ir nacionalinės bei socialinės nesantaikos kurstymo, pranešė valstybinė naujienų agentūra BELTA.

H. Mažeika dirbo Rusijos prokremliško laikraščio „Komsomolskaja pravda“ Minsko biure.


Ukraina ir Tarptautinis baudžiamasis teismas pasirašė susitarimą dėl vietos biuro

Ukrainos generalinis prokuroras Andrijus Kostinas teigė, kad susitarimas dėl TBT biuro Ukrainoje yra naujo skyriaus pradžia Kyjivo bendradarbiavime su teismu.

„Tai tik pradžia, stipri pradžia, – per pasirašymo ceremoniją Hagoje sakė A. Kostinas, anot TBT pranešimo. – Esu įsitikinęs, kad nesustosime, kol visi Ukrainoje įvykdytų tarptautinių nusikaltimų kaltininkai, nepriklausomai nuo jų politinės ar karinės padėties, nebus patraukti atsakomybėn.“


V. Zelenskis lankosi Rusijos dalinai okupuotoje Chersono srityje

Ukrainiečiai Chersono miestą atkovojo lapkritį, atsitraukus Rusijos pajėgoms. Tačiau rusai, įsitvirtinę rytiniame Dnipro upės krante, toliau iš dalies kontroliuoja sritį ir reguliariai apšaudo Chersoną, kur dėl to žūsta civilių.

„Darbo kelionė į Chersono sritį. Posad Pokrovskės kaimas, kuriame dėl Rusijos invazijos buvo apgadinti namai ir civilinės infrastruktūros objektai. Kalbėjausi su vietiniais gyventojais apie jų problemas ir poreikius“, – sakoma V. Zelenskio įraše socialiniuose tinkluose.


Į posėdį nesusirinkus prisiekusiųjų žiuri, sprendimas dėl kaltinimų D. Trumpui atidėtas

Sprendimas gali būti atidėtas iki kitos savaitės.

Spekuliacijos, kad istorinis kaltinimasis aktas buvusiam prezidentui gali būti neišvengiamas, auga nuo tada, kai pats D. Trumpas paskelbė, kad tikisi būti suimtas.

Tačiau, kaip keliems JAV leidiniams pranešė neįvardyti teisėsaugos pareigūnai, nenurodydami priežasties, trečiadienį turėjęs įvykti didžiosios prisiekusiųjų žiuri posėdis buvo atšauktas. Visgi laikraštis „The New York Times“ nurodė, kad tokie nesklandumai nėra neįprasti.


Įvertino Kinijos lyderio ir V. Putino susitikimą: tai – tik krūva nesąmonių

V. Putino ir jo kolegos iš Pekino pareiškimai apie tai, kad Ukrainoje reikėtų susilaikyti nuo konflikto eskalacijos ir siekti derybų, pavirto liepsna ir dūmais, kai raketa rėžėsi į Zaporižios daugiabutį.


ES lyderiai ketina patvirtinti didesnę karinę paramą Ukrainai

Paspartinta procedūra buvo patvirtinta šios savaitės pradžioje vykusiame užsienio reikalų ir gynybos ministrų susitikime, o ketvirtadienį Briuselyje prasidedančioje Europos Vadovų Taryboje (EVT) susirinkę lyderiai suteiks jai politinį palaiminimą, sako keli aukšto rango ES diplomatai.

Kadangi Ukrainai trūksta šaudmenų kovai su Rusija, Estijos ministrė pirmininkė Kaja Kallas (Kaja Kalas) praėjusį mėnesį pirmą kartą pasiūlė idėją parengti bendrą pirkimo veiksmų planą, panašų į tą, kuris buvo paruoštas koronaviruso pandemijos metu ir pagal kurį buvo perkamos vakcinos.


Ukraina sako netrukus pradėsianti kontrpuolimą prie Bachmuto

„Agresorė nepraranda vilties žūtbūt užimti Bachmutą nepaisydama gyvosios jėgos ir įrangos nuostolių. Rusijos pagrindinė kovinė jėga šiame fronte yra samdinių grupė „Wagner“, – sakė Ukrainos sausumos pajėgų vadas Oleksandras Syrskis.

„Nieko negailėdami, jie praranda daug jėgų ir tampa išsekę. Labai greitai pasinaudosime šia galimybe, kaip tai padarėme prie Kyjivo, Charkivo, Balaklijos ir Kupjansko“, – kalbėjo jis, turėdamas omenyje sėkmingus praėjusių metų Ukrainos kontrpuolimus.


JAV atmeta Rusijos skundus dėl britų sviedinių su nuskurdintuoju uranu

Baltųjų rūmų Nacionalinės saugumo tarybos atstovas spaudai Johnas Kirby (Džonas Kerbis) Maskvos skundus pavadino faktų iškraipymu.

Šie sviediniai, galintys pramušti tankų šarvus, nėra radioaktyvūs ir nė iš tolo nepatenka į branduolinės ginkluotės sferą, sakė J. Kirby.


Pirmoji 3D spausdinimo technologija pagaminta raketa pakilo, bet orbitos nepasiekė

Bandymas žymi šį moderniąsias tendencijas iliustruojantį erdvėlaivį sukūrusios Kalifornijos bendrovės pažangą.

Nepilotuojama raketa „Terran 1“, kurios gamyba ir skrydis yra pigesni nei tradicinės, buvo paleista iš Kanaveralo kyšulio Floridoje 23.25 val. vietos (ketvirtadienį 5.25 val. Lietuvos) laiku, tačiau, raketai skriejant link Žemosios Žemės orbitos, antrajame etape atsiskyrimo metu įvyko anomalija, buvo matyti iš kosminės erdvės technologijų startuolio „Relativity Space“ tiesioginės transliacijos.

Bendrovė nepateikė daugiau informacijos.


Baltarusijos opozicijos lyderė ragina šalį nutraukti ryšius su Rusija

Kone 30 metų valdantis autoritariškas A. Lukašenka yra svarbus Rusijos lyderio Vladimiro Putino šalininkas ir leido Kremliui iš savo šalies teritorijos pulti Ukrainą.

„Laikas priešintis Rusijos kišimuisi į Baltarusijos vidaus reikalus. Ji remia neteisėtą režimą ir vykdo kolonijinius veiksmus prieš mūsų ramybę ir nacionalinę tapatybę“, – sakė S. Cichanouskaja spaudos konferencijoje JAV Kapitolijuje Vašingtone.


Kovo 23-ioji Lietuvoje ir pasaulyje

Dangaus kūnai: saulė teka 6.14 val., leidžiasi 18.37 val. Dienos ilgumas 12.23 val.

Mėnulis (jaunatis) teka 6.58 val., leidžiasi 21.13 val.

Vardadieniai:

Akvilė, Alfonsas, Galigantas, Jovita, Vismantė

Datos:

Pasaulinė meteorologijos diena

1900 — gimė Jurgis Dobkevičius, lietuvių lakūnas, aviacijos konstruktorius. Žuvo 1926 metais bandydamas lėktuvą „Dobi-34“.

1902 — gimė vertėjas Juozas Sužiedėlis. Mirė 1982 m.

1907 — gimė rašytojas Juozas Žyžius. Mirė 1971 m.


„Amnesty International“ ragina Ugandos prezidentą neremti prieš LGBTQ nukreipto įstatymo

Ugandos įstatymų leidėjai antradienį paskubomis priėmė įstatymo projektą, kuriame nustatytos griežtos bausmės tiems, kurie turi tos pačios lyties asmenų santykius.

Homoseksualumas šioje konservatyvioje Rytų Afrikos valstybėje ir taip yra draudžiamas, tad iš karto nebuvo aišku, dėl kokių konkrečiai naujų bausmių buvo susitarta.

„Šis dviprasmiškas, aptakiai suformuluotas įstatymas netgi numato baudžiamąją atsakomybę tiems, kurie „propaguoja“ homoseksualumą“, – teigė „Amnesty International“ Rytų ir Pietų Afrikos direktorius Tigere Chagutah (Tigerė Čaguta).


„Hezbollah“ atsisakė komentuoti incidentą Izraelyje, per kurį buvo nukautas įtariamasis

Izraelio kariuomenė pranešė, kad šiuo metu tiria galimą Irano remiamos „Hezbollah“ prisidėjimą prie kovo 15 dienos incidento, po to, kai pirminio tyrimo metu buvo nustatyta, jog įtariamasis atvyko iš Libano.

„Mes neprivalome komentuoti kiekvieno incidento... kartais mūsų komentaras yra nieko nekomentuoti“, – televizijos transliuotame kreipimesi teigė H. Nasrallah.

„Jei „Hezbollah“ turi informacijos, ar mes turime paskelbti pareiškimą ir paaiškinimą?“ – teigė jis ir pridūrė, kad grupuotės tylėjimas yra dalis jos „kovos“ su Izraeliu.


JT smerkia Baltarusijos nuosprendžius žurnalistams ir opozicijos veikėjams

JT žmogaus teisių komisarė Nada al Nashif (Nada Našif) pasmerkė neseniai šalyje paskelbtus „griežtus ir neproporcingus nuosprendžius“ ir pakartojo išvadas, kad visoje Baltarusijoje vykdomi šiurkštūs pažeidimai.

Kalbėdama JT Žmogaus teisių taryboje ji teigė, jog turi „pagrįstą pagrindą manyti, kad šie nuosprendžiai yra politiškai motyvuoti“.

Ji pristatė naujausios JT Žmogaus teisių biuro ataskaitos apie Baltarusiją išvadas, kuriose išsamiai aprašoma smurto ir represijų kampanija, nukreipta prieš autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos oponentus ir kritikus.


Bukarešto teismas vėl pratęsė interneto veikėjo A. Tate'o suėmimą

36 metų A. Tate'as ir 34 metų jo brolis Tristanas buvo suimti gruodžio pabaigoje, o nuo to laiko Rumunijos teisėjai kas mėnesį vis pratęsdavo jų sulaikymą.

Pagal Rumunijos teisinę sistemą ikiteisminis sulaikymas gali būti pratęstas ne ilgiau kaip iki 180 dienų, kol bus pareikšti kaltinimai.

Bukarešto tribunolas nutarė pratęsti jų sulaikymą dar 30 dienų. Šį sprendimą galima apskųsti.

Dėl naujausio pratęsimo broliai liko be žodžių, teigė jų žiniasklaidos komanda.


Nobelio taikos komitetas smerkia veiksmus prieš Rusijos teisių grupę „Memorial“

„Norvegijos Nobelio komitetas apgailestauja dėl suėmimo ir teisinių veiksmų, kurių buvo imtasi prieš Janą Račinskį ir kitus vadovaujančius „Memorial“ narius“, – sakoma Norvegijos Nobelio komiteto pirmininkės Berit Reiss-Andersen (Berit Reis-Andersen) pareiškime.

„Jiems pateikti kaltinimai yra nepagrįsti ir turi būti panaikinti“, – sakė ji.

Teisių gynimo grupė antradienį pranešė, kad Rusijos pareigūnai iškėlė baudžiamąją bylą teisių grupės „Memorial“ atstovui Olegui Orlovui už „kariuomenės diskreditavimą“.


V. Zelenskis: Ukraina atsakys į kiekvieną Rusijos smūgį

„Mes tikrai atsakysime į kiekvieną smūgį mūsų miestams“, – teigė V. Zelenskis, pridurdamas, kad „šiandienos Rusijos smūgiai Zaporižioje, naktinis Kyjivo srities puolimas... Visos Rusijos atakos sulauks karinio, politinio ir teisinio atsako.“


M. Saakašvilis: neišvengiama Ukrainos pergalė pakeis regioną

Kadaise buvęs ryškus provakarietiškas reformatorius kalėjime sėdi nuo 2021 metų, kai grįžo iš Ukrainos. Gydytojai teigė, kad dabar jam gresia mirtis dėl daugybės sunkių susirgimų, kurie išsivystė jam būnant nelaisvėje.

55 metų M. Saakašvilis užėmė aukščiausius vyriausybinius postus Ukrainoje, kur gyveno tremtyje po to, kai 2013 metais baigėsi jo antroji Sakartvelo prezidento kadencija.

Iš jo buvo atimtas Sakartvelo pasas ir jis įgijo Ukrainos pilietybę.


Charleso III vizitui streikų krečiamoje Prancūzijoje gresia trikdžiai

Vienas Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono (Emaniuelio Makrono) padėjėjas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga, trečiadienį naujienų agentūrai AFP sakė, kad „abi pusės vis dar derina programą“.

Jungtinės Karalystės valdovo kelionė, skirta draugystei tarp Lamanšo sąsiaurio šalių po ilgus metus trukusių Londono ir Paryžiaus nesutarimų pažymėti, planuojama tuo metu, kai Prancūzijoje vyksta masiniai protestai dėl pensijų reformos.


B. Netanyahu: Izraelis neatkurs 2005-aisiais evakuotų nausėdijų

Įstatymų leidėjai antradienį nubalsavo už tai, kad būtų panaikinta dalis įstatymo, draudžiančio izraeliečiams gyventi okupuoto Vakarų Kranto teritorijose, kurias vyriausybė evakavo 2005 metais.

Tais metais Izraelis vienašališkai pasitraukė iš Gazos Ruožo ir iškeldino žydų naujakurius iš pakrantės teritorijos bei keturių gyvenviečių Vakarų Kranto šiaurėje.


TBT atmeta grasinimus po V. Putino arešto orderio

Statuto valstybių šalių asamblėja, kuri jungia TBT nares, pareiškime teigė, kad buvo „grasinimų Tarptautiniam baudžiamajam teismui ir priemonių, nukreiptų prieš jo prokurorą ir teisėjus“.

 


Izraelio URM: Lenkijos ambasadorius Izraelyje atnaujins savo veiklą

„Atvykau čia atkurti mūsų šalių santykių...Džiaugiuosi, kad susitarėme dėl Lenkijos ambasadoriaus Izraelyje grąžinimo“, – žurnalistams Varšuvoje teigė E. Cohenas, lydimas Lenkijos užsienio reikalų ministro Zbigniewo Rau (Zbignevo Rau).