Kaprio saloje prasideda G-7 šalių užsienio reikalų ministrų susitikimas

Septynių pirmaujančių demokratinių šalių grupės susitikime, rengiamame praėjus vos kelioms dienoms beprecedenčio Irano išpuolio prieš Izraelį, dalyvaus ir JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas).

Susitikimas vyks iki penktadienio.

Jungtinės Valstijos, pagrindinė Izraelio sąjungininkė, pareiškė, kad netrukus įves naujas sankcijas Irano raketų ir dronų programai, ir nurodė besitikinčios, kad sąjungininkės ir partnerės imsis analogiškų priemonių.


Žiniasklaida: Izraelis svarstė planus smogti atsakomąjį smūgį Iranui

Vėlai šeštadienį Iranas paleido daugiau kaip 300 dronų ir raketų į Izraelį. Tačiau jie buvo perimti padedant Jungtinėms Valstijoms ir kitoms sąjungininkėms, todėl ataka padarė tik nedidelę žalą.

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahus) pažadėjo atsakyti į išpuolį, o pasaulio galybės, įskaitant pagrindinį sąjungininką Vašingtoną, paragino elgtis santūriai, siekiant išvengti tolesnio kelis mėnesius trunkančio karo Gazos Ruože eskalavimo ar išplitimo regione.


Baltarusijos parlamentas nubalsavo už pasitraukimą iš įprastinių pajėgų Europoje sutarties

Iš 1990 metais pasirašytos sutarties pernai išstojo ir Minsko sąjungininkė Rusija.

Autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos anksčiau šį mėnesį pristatytas įstatymo projektas gali atverti kelią Baltarusijai plėsti savo kariuomenę.

Baltarusijos įstatymų leidėjai vienbalsiai pritarė įstatymo projektui, kuriame raginama sustabdyti sutarties galiojimą. Dabar A. Lukašenka turi jį pasirašyti, kad jis taptų įstatymu.


Rusai numetė tris aviacines bombas ant Donecko srities Lymano miesto

Tai feisbuke pranešė Donecko srities karinė administracija, kuria remiasi „Ukrinform“.

„Okupantai smogė miestui trimis valdomosiomis aviacinėmis bombomis UMPB D-30 SM ir FPV dronu. Laimė, aukų nebuvo, bet yra sugriovimų. Sugriauti keturi privatūs namai, parduotuvė, ūkiniai pastatai. Apgadintas administracinis pastatas ir automobiliai“, – rašoma pranešime.

Apšaudymo vietoje dirba visos atitinkamos tarnybos, remontuojami elektros tinklai, žmonėms pristatoma statybinių medžiagų.


„Mercedes-Benz“ visame pasaulyje atšaukia apie 261 tūkst. visureigių

Remiantis informacija, kuri trečiadienį buvo paskelbta Vokietijos federalinės motorinių transporto priemonių tarnybos (KBA) duomenų bazėje, paveikti 2018-2023 m. GLE ir GLS modeliai. Teigiama, kad dėl programinės įrangos klaidos transmisijos valdymo bloke gali įvykti variklio gedimas, o tai padidina avarijų riziką.


Pareigūnas: Ukrainos ginkluotosios pajėgos šiandien turi daugiau lėktuvų negu 2022 metais

Jis tai pareiškė „Focus“ leidinio „YouTube“ kanale, praneša „Ukrinform“.

„Taip, galime tai patvirtinti. Šalys partnerės, anksčiau eksploatavusios MiG-29 ir Su-27, savo lėktuvus mums perdavė, prasidėjus plataus masto invazijai“, – sakė pareigūnas.

Pasak jo, šis procesas, įskaitant Ukrainos lakūnų mokymą, nepareikalavo daug laiko.

„Nereikėjo papildomos infrastruktūros ir įrangos, be to, mūsų mobiliosios stotys tiesiog lauke remontuoja apgadintus lėktuvus ir suteikia jiems antrą gyvenimą“, – teigė atstovas.


Žiniasklaida: Nyderlandų princesė dėl grėsmės savo saugumui buvo persikėlusi į Ispaniją

Šiuo metu princesė ruošiasi oficialiam debiutui per valstybinį renginį vėliau trečiadienį.

20-metė daugiau nei metus gyveno ir mokėsi Madride, pranešė visuomeninis transliuotojas NOS, remdamasis karališkaisiais šaltiniais.

2022-ųjų spalį princesė dėl grėsmės savo saugumui atsisakė planų gyventi studentiškame būste Amsterdame, praėjus vos kelioms savaitėms po to, kai pradėjo studijuoti Amsterdamo universitete politikos mokslus, psichologiją, teisę ir ekonomiką.


E. Macronas: ES ir jos Vakarų sąjungininkės privalo išplėsti sankcijas Iranui

„Mūsų pareiga – išplėsti šias sankcijas“, – sakė prezidentas prieš Briuselio aukščiausiojo lygio susitikimą, kuriame ES lyderiai ketina patvirtinti bloko jau svarstomas griežtesnes sankcijas Iranui.

Vėlai šeštadienį ir sekmadienio naktį Iranas surengė precedento neturintį dronų ir raketų smūgį Izraeliui, bet žydų valstybė drauge su sąjungininkais numušė didžiąją dalį oro taikinių.


O. Scholzas ragina kitus ES lyderius siųsti Ukrainai oro gynybos priemones

„Tai tiesiogiai naudinga; norime paskatinti kitus daryti tą patį“, – atvykdamas į ES viršūnių susitikimą Briuselyje sakė Vokietijos lyderis.

Pasak jo, dabar svarbu daryti tai „greitai, o ne kažkada ateityje“.

Vokietija šeštadienį paskelbė, jog Ukrainai nusiųs papildomą priešlėktuvinės gynybos sistemą „Patriot“, kad sustiprintų didelį spaudimą patiriančią šalies kariuomenę ir padėtų jai atremti padažnėjusius Rusijos oro smūgius.

Kyjivas sąjungininkių Vakaruose prašo skubiai padėti atremti Rusijos oro atakas.


ES institucija: „Meta“ neturėtų versti naudotojų mokėti už privatumą

„Internetinės platformos turėtų suteikti naudotojams realią galimybę rinktis, kai taikomi modeliai „sutik arba mokėk“. Pagal šiandien taikomus modelius paprastai reikalaujama, kad asmenys arba atiduotų visus savo duomenis, arba mokėtų“, – išplatintame pranešime nurodė Europos duomenų apsaugos valdybos (EDAV) pirmininkė Anu Talus.


Estijos premjerė: jei Vakarai atrėmė smūgį Izraeliui, gali tai daryti ir Ukrainoje

Prieš viršūnių susitikimą Briuselyje kalbėdamasi su reporteriais Kaja Kallas (Kaja Kalas) palygino savaitgalio įvykius Artimuosiuose Rytuose ir konfliktą ES pašonėje.

„Žvelgiant į įvairių šalių bendradarbiavimą dėl [...] Irano atakos prieš Izraelį, matyti, kad galime padaryti daugiau“, – sakė K. Kallas – Kremliaus kritikė, aktyviai siekianti didinti Europos paramą Kyjivui.

„Galime panašiai parūpinti oro gynybą Ukrainai, kad jie galėtų užkirsti kelią atakoms“, – sakė ji.


J. Bidenas sako, kad nėra jokio prekybos karo su Kinija

„Jokio prekybos karo“, – žurnalistams per rinkimų kampanijos kelionę į savo gimtąjį Skrantono miestą Pensilvanijos valstijoje sakė J. Bidenas, kai jo buvo paklausta, ar jis nerimauja dėl galimos priešpriešos su Pekinu.

 


D. Trumpas Niujorke vakarieniaus su Lenkijos prezidentu

Nekilnojamojo turto magnatas D. Trumpas, kuriam buvo suteikta vienos dienos pertrauka nuo dalyvavimo teismo posėdžiuose prieš jį vykstant baudžiamajam procesui dėl pinigų už tylą mokėjimo, priims A. Dudą savo dangoraižyje „Trump Tower“ Manhatane.

Kai nedalyvauja teismo procesuose, Respublikonų partijos kandidatas į Baltuosius rūmus vykdo tam tikrą šešėlinę diplomatiją. Jis rengia susitikimus su pasaulio lyderiais ir kritikuoja savo varžovo lapkritį vyksiančiuose rinkimuose prezidento Joe Bideno užsienio politiką.


Pirmininkas: JAV Atstovų rūmai šeštadienį balsuos dėl karinės pagalbos Ukrainai ir Izraeliui

„Tikimės, kad balsavimas dėl galutinio šių įstatymų priėmimo įvyks šeštadienio vakarą“, – paskelbė parlamento pirmininkas Mike'as Johnsonas.

Šiuo žingsniu pradedamas susirėmimas su jo paties kraštutinių dešiniųjų sparnu, ne vieną mėnesį blokuojančiu paramą ginklų stokojančioms Ukrainos pajėgoms.

Jam tai paskelbus, Atstovų rūmų respublikonai pristatė naująjį karinės pagalbos paketą, į kurį įeina maždaug 61 mlrd. JAV dolerių ilgai atidėliota parama Ukrainai, daugiau nei 26 mlrd. dolerių Izraeliui ir 8 mlrd. dolerių Taivanui. Buvo paskelbti šių įstatymų tekstai.


NASA Marso sraigtasparnis „Ingenuity“ išsiuntė paskutinę žinutę į Žemę

Servetėlių dėžutės dydžio bepilotis orlaivis, kurį į Raudonąją planetą atgabeno marsaeigis „Perseverance“, pirmą kartą nuo jos paviršiaus pakilo 2021-ųjų balandžio 19 dieną.

„Ilgas atsisveikinimas“, – socialiniame tinkle „X“ rašė NASA.

„Ingenuity“ komanda gavo paskutinę žinutę iš Marso sraigtasparnio, kuris nuo šiol tarnaus kaip stacionarus bandymų stendas, renkantis duomenis, kurie galėtų būti naudingi būsimiems Raudonosios planetos tyrinėtojams“, – pridūrė kosmoso agentūra. 


Čekijos premjeras: apie 20 šalių kartu nupirks Ukrainai 500 tūkst. sviedinių

Kaip praneša „Ukrinform“, tai Hudsono instituto analitiniame centre Vašingtone pareiškė Čekijos ministras pirmininkas Petras Fiala.

„Džiaugiuosi, kad prie mūsų iniciatyvos jau prisijungė apie 20 šalių – nuo ​​Kanados, Vokietijos ir Nyderlandų iki Lenkijos. Dabar galime įsigyti 500 tūkst. artilerijos sviedinių. Tikime, kad vėliau jų bus pristatyta dar daugiau. Nėra priežasčių, dėl kurių negalėtume pristatyti dar vieno milijono per ateinančius 12 mėnesių“, – sakė jis.

Pasak P. Fialos, Čekijos iniciatyva dėl amunicijos Ukrainai nėra vienkartinis projektas.


Ukraina: bus parduoti keli šimtai paveikslų iš Medvedčuko kolekcijos

Tai pranešė portalas „rbc. ua“, remdamasis ARMA vadove Olena Duma.

„ARMA ruošiasi parduoti 264 išdaviko-kolaboranto Medvedčuko paveikslus, areštuotus ir teismo sprendimu perduotus Agentūrai“, – parašė „Telegram“ kanale pareigūnė.

Pasak jos, Agentūros sudaryta konkurso komisija jau netrukus išstatys paveikslus parduoti. Visos už juos gautos lėšos bus pervestos į valstybės biudžetą.


EK vadovė: Europa turi prabusti dėl gynybos

„Pasaulis yra toks pavojingas, koks nebuvo per kelių kartų gyvenimo laikotarpį, o Europa yra jo viduryje“, – sakė Europos Komisijos pirmininkė vienoje Briuselio konferencijoje.

U. von der Leyen atkreipė dėmesį į „naują autoritarų lygą“, į kurią įeina Rusija, Iranas ir Šiaurės Korėja, siekiančią „ištempti mūsų demokratijas iki lūžio taško“.

„Štai kodėl atėjo laikas Europai pabusti gynybos ir saugumo srityje“, – sakė ji.


Buvusi V. Putino bendramokslė paskirta Rusijos Aukščiausiojo teismo pirmininke

Rusijos parlamento aukštieji rūmai Federacijos Taryba vienbalsiai pritarė atitinkamam sprendimui, trečiadienį pranešė naujienų agentūra „Interfax“. Kremlius balandžio pradžioje nominavo I. Podnosovą į šį postą.

I. Podnosova gimė 1953 m. vakariniame Pskovo mieste. 1975 m. ji baigė Leningrado valstybinio universiteto Teisės fakultetą – šiandien tai Sankt Peterburgo valstybinis universitetas. Ten ji studijavo drauge su V. Putinu. Pastaruoju metu I. Podnosova dirbo Aukščiausiojo teismo pirmininko pavaduotoja.


Rusijos kariškis nušovė du Lysyčansko gyventojus

Tai „Telegram“ kanale pranešė nepriklausomas Rusijos interneto šaltinis ASTRA, kuriuo remiasi „Ukrinform“.

„Dviejų Lysyčansko gyventojų – 51 metų Andrijaus Tončenkos ir 34 metų Viktoro Barvinkos – kūnai su šautinėmis žaizdomis buvo rasti name, kuriame gyveno Tončenka. Vėliau buvo sulaikytas nužudymu įtariamas 57 metų Rusijos kariškis Vasilijus Sažinas, kuris anksčiau ne kartą buvo teisiamas“, – rašoma pranešime.

Sulaikytasis paaiškino, kad vartojo alkoholinius gėrimus su vietos gyventojais, o kai su jais susikivirčijo, abu nušovė iš Kalašnikovo automato.


„Hezbollah“ pranešė surengusi dronų ir raketų ataką prieš Izraelio bazę

Pranešime ji pridūrė, kad tai buvo atsakas į Izraelio kariuomenės smūgius, per kuriuos žuvo trys „Hezbollah“ kovotojai.

„Hezbollah“ nurodė, kad „atsakydama į tai, kad priešas nužudė keletą pasipriešinimo kovotojų Ain Baalo ir Šehabijos vietovėse“, antradienį surengė bendrą ataką valdomomis raketomis ir sprogstamaisiais dronais prieš karinės žvalgybos vadovavimo centrą Izraelio šiaurėje.


Metalo gabalas iš dangaus pramušė namą kiaurai

„Trenkė labai garsiai ir beveik pataikė į mano sūnų. Jis buvo už dviejų kambarių ir viską girdėjo. Kai sužinojau, net apėmė drebulys, negalėjau tuo patikėti. Kokia tikimybė, kad kažkas nukris ant mano namo su tokia jėga ir pridarys tiek žalos? Ir, žinote, esu labai dėkingas, kad niekas nenukentėjo“, – pasakojo Neapolio gyventojas Alejandro Otero.


Kinija: iki Ukrainos taikos konferencijos Šveicarijoje dar reikia daug nuveikti

Kinų komentarai nuskambėjo po to, kai Vokietijos kancleris Olafas Scholzas (Olafas Šolcas) užsiminė, kad Pekinas sutiko paremti birželį vyksiantį susitikimą.

„Mūsų supratimu, atitinkamam susitikimui vis dar rengiamasi ir dar reikia daug nuveikti“, –  sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Lin Jianas (Lin Dzianas).

Praėjusią savaitę Šveicarijos vyriausybė paskelbė, kad birželio viduryje surengs aukšto lygio taikos konferenciją dėl Ukrainos, į kurią Rusija nepakviesta.


D. Cameronas ragina G-7 įvesti naujas sankcijas Iranui

Ketvirtadienį Italijoje įvyks Vakarų šalių vadovaujamos grupės užsienio reikalų ministrų susitikimas.

Antradienį Jungtinės Valstijos pareiškė, kad po savaitgalį įvykusio išpuolio netrukus įves naujas sankcijas Irano raketų ir dronų programai. JAV taip pat nurodė besitikinčios, kad sąjungininkės ir partnerės imsis analogiškų priemonių.

„Norime, kad Iranui būtų taikomos koordinuotos sankcijos“, – viešėdamas Izraelyje britų žiniasklaidai sakė D. Cameronas, kaltindamas Teheraną „stovint už daugelio piktybinių veiksmų šiame regione“.


B. Netanyahu JK ir Vokietijos ministrams: Izraelis pasilieka teisę gintis

B. Netanyahu komentarai britui Davidui Cameronui (Deividui Kameronui) ir vokietei Annalenai Baerbock (Analenai Bėrbok) paskelbti praėjus kelioms dienoms po to, kai Iranas surengė precedento neturintį išpuolį prieš žydų valstybę, paleisdamas šimtus dronų ir raketų.

Dauguma jų buvo perimti Izraelio ir jo sąjungininkų.

B. Netanyahu taip pat atmetė teiginius, kad karo nualintam Gazos Ruožui gresia badas.