JAV smerkia barbariškus Rusijos smūgius Ukrainos infrastruktūrai

„Per kelias pastarąsias savaites Rusija subombardavo daugiau nei trečdalį Ukrainos energetikos sistemos, milijonus žmonių palikusi šaltyje“, – pareiškė A. Blinkenas po susitikimo su NATO kolegomis Bukarešte.

„Tai naujieji prezidento [Vladimiro] Putino taikiniai. Jis stipriai jiems smogia. Šis brutalus elgesys su Ukrainos žmonėmis yra barbariškas.“

Su Ukrainos užsienio reikalų ministru antradienį susitikę NATO sąjungininkai pažadėjo padėti Ukrainai atstatyti smarkiai apgadintą šalies elektros tinklą.


H. Jeffriesas išrinktas Atstovų Rūmų demokratų lyderiu

H. Jeffriesas, demokratų vadovybėje dirbantis nuo 2019 metų, bus pirmasis juodaodis, vadovausiantis vienai iš pagrindinių partijų Kongrese.

Per balsavimą, vykusį už uždarų durų, 52 metų H. Jeffrieso kandidatūrai nesipriešino nė vienas partietis. Taip pat buvo išrinkti antrą ir trečią pagal svarbą postus užimsiantys politikai.

H. Jeffriesas yra 30 metų jaunesnis už N. Pelosi, taigi Niujorkui atstovaujančio kongresmeno išrinkimas demokratams reiškia kartų pokytį.


V. Putinas buvusį Kinijos lyderį Jiang Zeminą pavadino brangiu Rusijos draugu

„Kaip brangus mūsų šalies draugas, Jiang Zeminas neįkainojamai prisidėjo prie Rusijos ir Kinijos santykių vystymo ... šviesi tokio įtakingo politiko ir nuostabios asmenybės atmintis visam laikui liks mano širdyje“, – parašė V. Putinas Kremliaus pranešime cituojamame užuojautos laiške Kinijos lyderiui Xi Jinpingui (Si Dzinpingui).

Kinijos valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“ pranešė, kad buvęs Kinijos lyderis Jiang Zeminas, vadovavęs šaliai transformacijų laikotarpiu nuo 9-ojo dešimtmečio pabaigos iki naujo tūkstantmečio pradžios, trečiadienį mirė.

Jam buvo 96 metai.


Rusijos parlamento aukštieji rūmai vienbalsiai pritarė LGBTQ „propagandos“ įstatymui

Praėjusią savaitę šį įstatymą, kuriuo draudžiama žiniasklaidoje, kine, knygose ir reklamose minėti tai, ką valdžia laiko „gėjų propaganda“, ir uždraudžiama „pedofilijos ir lyties keitimo propaganda“, taip pat skubiai priėmė Valstybės Dūma – žemieji parlamento rūmai. Dabar įstatymas bus perduotas prezidentui Vladimirui Putinui pasirašyti.

Rusijoje jau galioja įstatymas, draudžiantis nepilnamečiams skirtą „propagandą“ apie LGBTQ santykius. Naujuoju įstatymo projektu šis draudimas bus taikomas ir suaugusiesiems.


„Islamo valstybė“ pranešė apie savo lyderio žūtį

Grupuotės atstovas spaudai pareiškė, kad irakietis A. H. al Hashimi al Qurashi žuvo “mūšyje su Dievo priešais”, bet nepateikė išsamesnės informacijos apie jo žūties datą ar aplinkybes.

IS atstovas paskelbtame garso pranešime nurodė, kad naujuoju judėjimo lyderiu tapo Abu al-Husseinas al-Husseini al-Qurashi (Abu Huseinas Huseinis Kurašis).

IS 2014 metais užėmė dideles Irako ir Sirijos dalis, bet jos „kalifatas“ vėliau žlugo neatlaikęs virtinės puolimų.

Irakas 2017-aisiais paskelbė įveikęs IS, o kaimyninėje Sirijoje grupuotė buvo nugalėta 2019 metais.


Du „Oath Keepers“ lyderiai pripažinti kaltais dėl JAV Kapitolijaus šturmo

Federalinė prisiekusiųjų žiuri pripažino 57 metų S. Rhodesą ir 53 metų Kelly Meggsą (Kelį Megsą), organizacijos padalinio Floridoje vadovą, kaltais dėl retai pateikiamo kaltinimo sąmokslu maištauti, už kurį gresia įkalinimas iki 20 metų.

12 prisiekusiųjų žiuri išteisino tris kitus grupuotės lyderius, kuriems buvo pateikti kaltinimai maišto kurstymu – Kennethą Harrelsoną (Kenetą Harelsoną), Jessicą Watkins (Džesiką Votkins) ir Thomas Caldwellą (Tomą Koldvelą).

Tačiau jie buvo pripažinti kaltais dėl lengvesnių nusikaltimų, pavyzdžiui, trukdymo oficialioms procedūroms.


Rusijos kariuomenė teigia užėmusi du Rytų Ukrainos kaimus netoli Bachmuto

„Donecko rajone po puolamųjų veiksmų Rusijos kariai visiškai išvadavo Bilohorivkos ir Peršė Travnios gyvenvietes“, – teigiama Rusijos kariuomenės pranešime.

Bilohorivka yra už 25 km į šiaurę nuo Bachmuto. Peršė Travnios gyvenvietė, kurią ukrainiečiai vadina Ozarianyvka, yra už 20 km į pietus.

Kuklūs Rusijos ginkluotojų pajėgų laimėjimai buvo pasiekti po to, kai Maskva, desperatiškai siekdama pergalės po atsitraukimo iš Chersono ir Charkivo, sutelkė dėmesį į mūšį dėl Bachmuto.


Vokietija reikalauja paleisti Baltarusijos opozicijos lyderę M. Kalesnikavą

„Mane labai paveikė pranešimai apie Maryjos Kalesnikavos būklę, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė A. Baerbock. – Režimas Baltarusijoje privalo prisiimti atsakomybę dėl jos sveikatos ir tuojau pat ją paleisti. Jos įsipareigojimas demokratijai nėra nusikaltimas.“

Kito baltarusių opozicijos politiko Viktaro Babarykos spaudos tarnyba antradienį pranešė, kad M. Kalesnikava, atliekanti ilgą laisvės atėmimo bausmę, buvo paguldyta į šalies pietryčiuose esančio Gomelio ligoninės intensyviosios slaugos skyrių.


NATO siekia sušvelninti karo poveikį Bosnijai, Sakartvelui ir Moldovai

Rumunijoje vykstančiose derybose šių trijų šalių užsienio reikalų ministrai susitiko su kolegomis iš NATO aptarti būdų, kaip didžiausia pasaulyje saugumo organizacija galėtų joms padėti. Dėl karo Ukrainoje Bosnija ir Hercegovina, Sakartvelas ir Moldova negali jaustis tvirtai nei politiniu, nei energetiniu, nei teritoriniu atžvilgiais.

Nors šių valstybių problemų priežastys yra aiškios, jų poreikiai ir būdai, kuriais NATO galėtų padėti, tokie nėra.


Europos Komisija rekomenduoja įšaldyti finansavimą Vengrijai

ES vykdomoji institucija teigė, kad Vengrija visų pirma neįvykdė pažadėtų reformų, kuriomis būtų užtikrinta teisinga teismų sistema.

ES valstybės narės iki gruodžio 19 dienos turės balsuoti, ar pritarti Komisijos rekomendacijai, ar ją atmesti, ar keisti.


Ukrainos ambasadoje Madride sprogus laiške buvusiai bombai nesunkiai sužeistas darbuotojas

„Nacionalinei policijai maždaug 13 val. (14 val. Lietuvos laiku) buvo pranešta apie sprogimą Ukrainos ambasadoje Madride. Jis įvyko vienam iš ambasados darbuotojų apdorojant [gautą] laišką“, – sakė šaltinis.

„Šis darbuotojas sužeistas, matyt, nesunkiai; jis pats nuvyko į ligoninę“, – pridūrė pareigūnas.

Pasak jo, policija pradėjo tyrimą dalyvaujant teismo ekspertams.

Daugiau detalių kol kas neskelbiama.

Policija aplink ambasadą, esančią gyvenamajame rajone Ispanijos sostinės šiaurėje, įrengė saugumo užtvaras.


Ukrainoje teismas pripažino kalta brangiau detales Kruonio elektrinei pardavusią įmonę

Publikacijoje teigiama, kad teismas nustatė, jog „Electrotyazhmash“ atsisakė sudaryti tiesioginę sutartį su Lietuvos įmone, o Kruonio hidroagregato remontui skirtas atsargines dalis už sumažintą kainą pardavė Čekijos tarpininkei. Pastaroji vėliau šias dalis pardavė Lietuvos energetikos įmonei už daug didesnę kainą.

Dėl to Ukrainos gamykla, kaip nurodė teismas, patyrė 217,3 tūkst. eurų nuostolių, o šias lėšas, kurias tarpininkaujanti įmonė gavo dėl nusikalstamos veikos, teismas konfiskavo.


„Wagner“ išnaudoja kalinius kaip karo mėsą: liepia bėgti į priekį be šalmų ir šarvų

Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Andrijus Jarmakas teigė, kad kaliniai yra „Wagner“ išnaudojama „mėsa“.

„Vadinamieji kupranugariai iškelia juos kaip „ginklus“, duodami jiems įsakymą bėgti į priekį be šarvų ir šalmų. Šie gauna kulkosvaidį ir puola ukrainiečių pozicijas“, – sakė jis.

Anot A. Jarmako, „Wagner“ į karą kasdien varo šimtus tokių žmonių. O už jų nugaros stovi eiliniai rusų kariai.


JAV Senatas priėmė įstatymo projektą dėl tos pačios lyties asmenų santuokų apsaugos

„Šiandien Senatui abiejų partijų [balsais] priėmus Pagarbos santuokai įstatymą, JAV visiškai priartėjo prie to, kad dar kartą patvirtintų pagrindinę tiesą: meilė yra meilė ir amerikiečiai turi turėti teisę tuoktis su žmogumi, kurį myli“, – sakė prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) pareiškime, paskelbtame po balsavimo.

Už įstatymo projektą balsavo 61 senatorius, prieš jį – 36.


V. Zelenskis įspėjo apie naujų smūgių grėsmę: mūsų gynybos pajėgos ir visa valstybė ruošiasi

„Mes privalome paremti Ukrainą, nes matome, kad prezidentas Vladimiras Putinas bando panaudoti žiemą kaip ginklą, o tai sukelia daug kančių Ukrainos žmonėms. NATO sąjungininkai teikia precedento neturinčią paramą ir toliau ją teiks, rems Ukrainą taip pat padėdami jai atkurti dujų ir elektros infrastruktūrą. Ir, žinoma, toliau teiks oro gynybos sistemas“, – kalbėjo NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.


EK vadovė siūlo įkurti specialų teismą teisti už Rusijos nusikaltimus

„Toliau remdami Tarptautinį baudžiamąjį teismą (TBT), siūlome įkurti Jungtinių Tautų remiamą specializuotą teismą Rusijos agresijos nusikaltimui tirti ir už jį persekioti baudžiamąja tvarka“, – vaizdo pareiškime sakė U. von der Leyen.

Ukraina nuo pat karo pradžios siekia tokio specializuoto tribunolo; jos prezidentas Volodymyras Zelenskis tvirtina, kad Rusija privalo būti patraukta atsakomybėn už savo žiaurius nusikaltimus.

Trečiadienį Kyjivas sveikino Europos Sąjungos raginimą įsteigti „specializuotą teismą“, sakė V. Zelenskio administracijos vadovas Andrijus Jermakas.


Valstybinė žiniasklaida: mirė buvęs Kinijos lyderis Jiang Zeminas

Jam buvo 96 metai.

Jiang Zeminas atėjo į valdžią po Tiananmeno aikštės įvykių ir daugiausiai gyventojų turinčiai valstybei vadovavo per jos iškilimą pasaulinėje scenoje.

„Trečiadienį buvo paskelbta, kad Jian Zeminas mirė dėl leukemijos ir daugelio organų nepakankamumo Šanchajuje, 2022 metų lapkričio 30 dieną 12.13 val. (6.13 val. Lietuvos laiku), būdamas 96-erių“, – pranešė „Xinhua“.


Vakarų gamintojai laužo žodį – toliau tiekia produkciją Rusijai

Kovo 8 d. „Helman‘s“ ir tarptautinės korporacijos „Unilever“, valdančios daugybę kitų pasaulyje gerai atpažįstamų prekės ženklų, generalinis direktorius Allanas Jope'as pareiškė, kad „smerkia Rusijos agresiją Ukrainoje“. Netrukus pasirodė oficialus pranešimas, kad gamintojas sustabdo importą į Rusiją ir eksportą iš jos, atsisako reklamos.

„Daugiau kapitalo į šalį neinvestuosime ir negausime naudos iš savo buvimo Rusijoje“, – į karo veiksmus reagavo kompanijos „Unilever“ vadovybė.


Lietuvių namuose Anglijoje – kūdikių lavonai: prakalbo šokiruoti kaimynai

Teigiama, kad mažylių kūneliai aptikti namo gale esančioje terasoje. Pareigūnai sulaikė nusikaltimu įtariamą lietuvių porą – 47-erių vilkiko vairuotoją Žilviną Ledovskį, 29-erių Eglę Žilinskaitę ir dar vieną 37-erių vyrą. Jiems pareikšti įtarimai norėjus nuslėpti vaiko gimimą.

Lietuvių kaimynai pasakojo niekada negirdėję ir nematę, kad namuose būtų kūdikių, nors pora čia gyveno apie metus.


Smūgis narkomafijai: per operaciją konfiskuota apie 30 tonų į Europą įvežamo kokaino

Ispanijos policija išplatino filmuotą medžiagą apie naująsias kratas ir areštus prabangiose Costa del Sol pakrantės vilose, kur gyveno vienas iš kartelio vadų bei jo parankiniai. Per šias kratas buvo rasta gausybė grynųjų pinigų ir kitokio prabangaus turto, uždirbto iš prekybos kokainu.


Besiribojančiame su Ukraina Rusijos regione liepsnos ryja naftos bazę

„Suražo rajone dega rezervuarai su naftos produktais. Įvykio vietoje dirba ugniagesių ir gelbėtojų komandos“, – socialinėje žiniasklaidoje pranešė gubernatorius Aleksandras Bogomazas.

Jis nenurodė, kas galėjo sukelti gaisrą.

Pasak A. Bogomazo, gaisras apima 1 800 kvadratinių metrų plotą. Jo gesinti atskubėjo daugiau kaip 80 žmonių.

Gubernatorius pridūrė, kad pranešimų apie aukas nėra.

Kiek vėliau valstybinė naujienų agentūra TASS, cituodama gebėjimo tarnybas, paskelbė, kad gaisras išplito 4 000 kvadratinių metrų plote.

 


Neįtikėtina: dvejų metukų pagrobta mažylė atsirado po pusės amžiaus

„Tai stulbinantis ir kartu nuostabiausias jausmas pasaulyje“, – vos sulaikanti emocijas kalbėjo ilgai dingusia laikyta moteris.

Melisa dingo, kai jai buvo mažiau nei dveji metai. Jos motina per skelbimą laikraštyje pasamdė auklę. Kadangi ji tą rytą turėjo išeiti į darbą, paprašė, kad auklę namuose priimtų draugė. Vėliau grįžusi namo motina dukters neberado. Vaiko gedėjusi moteris net ilgai buvo kaltinama, kad nužudė atžalą, tačiau jokių to įrodymų nebuvo. Policija ilgai ieškojo vaiko, bet nesėkmingai.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:


E. Musko „Twitter“ panaikino COVID-19 dezinformacijos ribojimus

Šis žingsnis žengtas po to, kai nenuspėjamasis milijardierius socialiniame tinkle atkūrė daugybę paskyrų, kurios anksčiau buvo uždraustos dėl turinio taisyklių pažeidimo, pavyzdžiui, buvusio prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) paskyrą.

„Nuo 2022 metų lapkričio 23 dienos „Twitter“ nebevykdo klaidinančios informacijos apie COVID-19 politikos“, – rašoma platformos skaidrumo tinklalapyje paskelbtame pranešime.

Pandemijos metu „Twitter“ ėmėsi žymėti klaidinančias žinutes apie COVID-19 ir šalinti vartotojus, kurie atkakliai skleidė tokią dezinformaciją.


Pentagonas: Kinijos branduolinis arsenalas iki 2035 metų padidės daugiau nei tris kartus

Vašingtonas įvardijo Pekiną kaip didžiausią iššūkį Jungtinėms Valstijoms, o metinėje ataskaitoje apie Kinijos kariuomenę pabrėžiamas branduolinių ir įprastinių pajėgų tobulėjimas.

„Gynybos departamento skaičiavimais, (Kinijos) operatyvinių branduolinių kovinių galvučių atsargos viršijo 400, – sakoma ataskaitoje. – Jei Kinija ir toliau taip plės branduolinę ginkluotę, iki 2035 metų ji greičiausiai turės apie 1 500 kovinių galvučių atsargų“.

Tačiau šis skaičius vis tiek smarkiai atsiliktų nuo JAV ir Rusijos arsenalų, kuriuose yra po kelis tūkstančius galvučių.


Ukrainos kariuomenė tapo dar galingesnė: gavo prancūziškų tolimojo nuotolio raketų sistemų

„LRU iš Prancūzijos atvyko į Ukrainą! Ukrainos kariuomenė tapo dar galingesnė“, – antradienį tviteryje parašė gynybos ministras Oleksijus Reznikovas.

Po HIMARS, M270 ir MARS II, iš Prancūzijos atkeliavusi LRU yra jau ketvirtoji pažangių raketų paleidimo sistemų (MLRS) rūšis, tiekiama Ukrainai siekiant padėti jai atremti Rusijos invaziją.

Šios sistemos veikimo nuotolis – apie 70 kilometrų.

Pastaraisiais mėnesiais Ukraina naudoja Vakarų patiektas sistemas, kad smogtų giliau Rusijos kontroliuojamoje teritorijoje esančioms vadavietėms ir amunicijos sandėliams.