Milijardinį pelną uždirbusį „Facebook“ krečia besiplečiantis etikos skandalas

Socialinių tinklų milžinė kovoja su nauja krize, bendrovės buvusiai darbuotojai Frances Haugen (Frensis Haugen) nutekinus pluoštą ataskaitų apie vidaus tyrimus, rodančių, kad „Facebook“ vadovai žinojo apie jų produktų potencialią žalą. Šis skandalas paskatino naujus raginimus užtikrinti Jungtinėse Valstijose geresnę šio sektoriaus priežiūrą.

„Facebook“ paskelbti veiklos rezultatai rodo, kad per šių metų trečiąjį ketvirtį bendrovė uždirbo per 9 mlrd. dolerių pelno (17 proc. daugiau) ir kad jos vartotojų padaugėjo iki 2,91 milijardo.


JT ragina Latviją persvarstyti politiką dėl prieglobsčio prašytojų prie rytinės sienos

UNHCR parengė ataskaitą, kuri perduota ministrų kabinetui ir Vidaus reikalų ministerijai. Dokumente rašoma, kad UNHCR pripažįsta ir supranta problemas, su kuriomis Latvija susiduria pasienyje su Baltarusija, taip pat sutinka su šalies vyriausybės nuogąstavimais dėl migracijos politizavimo.

Visgi, kaip pažymi UNHCR, pagrindinė teisė prašyti prieglobsčio turi būti gerbiama ir galiojant ekstremaliajai padėčiai.     


Eurokomisarė: pasienio barjerų finansavimui nepritaria didžioji dalis ES šalių

Taip už vidaus reikalus atsakinga Europos Komisijos narė kalbėjo Lietuvai siekiant užsitikrinti Bendrijos finansinę paramą jos statomai tvorai pasienyje su Baltarusija.

Pasak jos, fizinių barjerų finansavimo klausimą praėjusią savaitę Briuselyje išsamiai aptarė ES šalių vadovai.

„Europos Vadovų Taryboje praėjusį penktadienį vyko labai ilgos ir gilios diskusijos (šiuo klausimu). Kaip man buvo pristatyta, buvo aišku, kad šią poziciją (nefinansuoti fizinių barjerų – BNS) palaiko didžioji dalis valstybių narių“, – interviu BNS tvirtino Y. Johansson.


Spalio 26-oji Lietuvoje ir pasaulyje

Dangaus kūnai: saulė teka 8.10 val., leidžiasi 17.55 val. Dienos ilgumas 9.45 val.

Mėnulis (pilnatis) leidžiasi 14.26 val., teka 20.48 val.

Vardadieniai:

Evaristas, Liaudginas, Mingintė, Vita

Datos:

1799 — gimė Simonas Stanevičius, poetas, tautosakininkas, istorikas, kultūros veikėjas. Mirė 1848 m.

1909 — mirė Lietuvos mokslininkas, kunigaikštis, pirmasis lietuvių geologas, Lietuvos kvartero darinių tyrinėjimų pradininkas Antanas Giedraitis. Gimė 1848 m.

1922 — gimė poetas Alfonsas Stabingis. Mirė 1995 m.


Atsinaujinant JK ir ES deryboms dėl tvarkos Šiaurės Airijai Londonas įspėja dėl nesutarimų

Europos Komisijos derybininkų komanda antradienį nuvyks į Londoną „kelioms intensyvių diskusijų dienoms“, sakoma Londono šeštadienį paskelbtame pareiškime.

Britų ministras Davidas Frostas (Deividas Frostas) ir Europos Komisijos pirmininkės pavaduotojas Marošas Šefčovičius turi susitikti savaitės pabaigoje ir „įvertinti padarytą pažangą“.

Londonas pridūrė, kad derybos ankstesnėmis dienomis buvo konstruktyvios, bet lieka „reikšmingų nuomonių skirtumų“.


JAV strateginiai bombonešiai dalyvavo pratybose Estijos oro erdvėje

Iš Ferfordo karinių oro pajėgų bazės Jungtinėje Karalystėje praeitą šeštadienį pakilę lėktuvai treniravosi su Estijos priešakiniais atakų vadovais, sakoma Estijos gynybos pajėgų Generalinio štabo pranešime.

Per šias pratybas buvo ugdomi sausumos ir oro pajėgų sąveikos gebėjimai. Priešakiniai atakos vadovai atlieka itin svarbų vaidmenį derinant abiejų rūšių pajėgų veiksmus – jie yra atsakingi už aviacijos smūgių nukreipimą ir smūgių koregavimą, veikdami priešakinėse linijose.


Vien spalį į Vokietiją per Baltarusiją atvyko daugiau kaip 4 200 neteisėtų migrantų

Tai daugiausiai žmonės iš tokių krizės regionų, kaip Sirija ir Irakas.

Vokietija nori greičiau paskirstyti į šalį neteisėtai atvykstančius migrantus, kad būtų sumažinta našta pasienio regionui. Ši iniciatyva veikiausiai startuos pirmąją lapkričio savaitę.

Baltarusijos diktatorius Aliaksandras Lukašenka, reaguodamas į Vakarų sankcijas, pareiškė, kad netrukdys migrantams keliauti toliau į ES. Briuselis kaltina Minską organizuotai gabenant pabėgėlius.

 


M. Jordano sportbačiai parduoti aukcione beveik už 1,5 mln. JAV dolerių

Baltus odinius sportinius batus su raudonu „Nike“ ženklu ir tos pačios spalvos padais krepšinio superžvaigždė dėvėjo savo kaip naujoko sezono penktose varžybose, žaisdamas komandoje „Chicago Bulls“, kai su M. Jordano vardu glaudžiai siejamas „Nike“ prekės ženklas dar tik populiarėjo aikštelėje ir už jos ribų.


Buvęs Kroatijos premjeras I. Sanaderis šešeriems metams sės į kalėjimą

Teismo duomenimis, įrodyta, kad, I. Sanaderis, parduodant Kroatijos mineralinės naftos įmonę INA vengrų kompanijai MOL, iš jos generalinio direktoriaus Zsolto Hernadžio priėmė 5 mln. eurų kyšį. Pradžioje buvo sutarta net dėl 10 mln. eurų sumos.

Būdamas vyriausybės vadovas, I. Sanaderis darė įtaką, kad MOL 2009 metais perimtų visišką INA kontrolę, kurią turi iki šiol. Ir I. Sanaderis, ir Z. Hernadis, kuris laikomas Vengrijos premjero Viktoro Orbano patikėtiniu, neigė bet kokius neteisėtus veiksmus.


Astravo jėgainėje darbą pradėjo TATENA „Pre-OSART“ misija

„Vertindama, kaip Baltarusija įgyvendina TATENA anksčiau pateiktas rekomendacijas ir pasiūlymus dėl [atominės elektrinės] eksploatavimo saugumo, ekspertų grupė išnagrinės atitinkamą dokumentaciją bei lankysis elektrinės technologiniuose objektuose“, – teigiama ministerijos pranešime.

Ji pažymi, jog „Pre-OSART“ misijos darbas vyks 11 krypčių.


Advokatė: J. Assange‘o būklė labai bloga

Tai pareiškė jo advokatė ir partnerė Stella Moris. Ji teigė šeštadienį mačiusi J. Assange‘ą Belmaršo kalėjime netoli Londono. „Atrodė, kad jo būklė labai bloga“, - kalbėjo S. Moris prieš trečiadienį ir ketvirtadienį numatytus teismo posėdžius.

„Julianas neišgyventų ekstradicijos, tai teisėjos vertinimas“, - sakė S. Moris. Ji „siaubinga“ pavadino galimybę, kad gali būti panaikintas draudimas išduoti jį JAV.


V. Putinas nurodė griežtinti koronaviruso ribojimus

Ateityje restoranai, barai ir klubai nuo 23.00 iki 6.00 val. turės užsidaryti, rašoma Kremliaus internetinėje svetainėje. Dėl ir toliau lėtos vakcinacijos kampanijos V. Putinas, be to, nurodė suteikti dvi laisvas dienas tiems darbuotojams, kurie pasiskiepys nuo koronaviruso.


Apžvalga: svarbiausi pirmadienio įvykiai Lietuvoje ir pasaulyje

Mero sulaikymas. Rusijos pasieniečiai sekmadienį sulaikė Klaipėdos rajono merą Bronių Markauską, su dviem verslininkais žvejojusį Kuršių mariose ir netyčia kirtusį valstybės sieną. Pažeidėjai apklausti ir nubausti 25 eurų baudomis bei vėlai vakare grąžinti į Lietuvą.


Užfiksavo: į Lenkiją migrantai veržėsi jėga, tarp jiems padėjusių – ir baltarusiai

Kaip teigiama, migrantai, ginkluoti pagaliais, į Lenkijos pasieniečius ir karius mėtė akmenis. Vienam kariui užsienietis į veidą trenkė pagaliu, kitam – akmeniu.

Po incidento abu nukentėjusiuosius teko perduoti į medikų rankas ir išvežti į ligoninę Baltstogėje. Tačiau po apžiūros kariai buvo išleisti gydytis į namus, jų gyvybei pavojus negresia.

Lenkijos sienos apsaugos tarnybos atstovų duomenimis, lengvai sužaloti buvo ir pasieniečiai, tačiau jiems gydytojų pagalbos neprireikė.


Europos Komisija sudarė 10 perspektyviausių vaistų nuo COVID-19 krepšelį

Vakcinos nuo COVID-19 geriausiai apsaugo nuo infekcijos, sunkios ligos eigos, mirties ir ilgalaikių ligos pasekmių. Nors skiepijimas yra geriausias būdas įveikti pandemiją ir grįžti į normalų gyvenimą, kartu svarbu užtikrinti, kad užsikrėtę asmenys galėtų būtų gydomi vaistais nuo COVID-19.


R. T. Erdoganas grasina išsiųsti 10 ambasadorių: Vakarai tariasi dėl reakcijos

R. T. Erdoganas šeštadienį paskelbė nurodęs Užsienio reikalų ministerijai dešimt ambasadorių paskelbti „nepageidaujamais asmenimis“. Toks žingsnis paprastai reiškia diplomatų išsiuntimą.

Ambasadoriai Turkijos prezidento nemalonę užsitraukė, kai savaitės pradžioje pareikalavo paleisti iš kalėjimo turkų verslininką ir kultūros puoselėtoją Osmaną Kavalą. Jis nuo 2017 metų kalinamas Stambule, nors Europos Žmogaus Teisių Teismas jau 2019-aisiais nurodė jį paleisti.


Apžvalga: svarbiausi savaitgalio įvykiai Lietuvoje ir pasaulyje

Merų rinkimai. Renkant merus Kelmės ir Trakų rajonų savivaldybėse antrajame ture jau balsavo 28,26 proc. rinkėjų, rodo Vyriausiosios rinkimų komisijos 16 val. duomenys. Balsavimas baigsis sekmadienio vakarą.

Koronaviruso situacija. Per savaitgalį nustatyti 5335 atvejai, pranešta apie 40 mirčių. Ligoninėse, sekmadienio duomenimis, gydomas 1781 pacientas. Pirmąja doze per dvi dienas paskiepyta beveik 4,4 tūkst. žmonių.


Tikintis ES pinigų tvoroms pasienyje Vokietija sako: saugoti sienas – teisėta

Tokio prašymo sulaukta anksčiau šį mėnesį, Lenkijai pasiūlius už 350 mln. eurų pastatyti tvorą prie savo sienos su Baltarusija.

ES kaltina Baltarusijos valdžią skraidinant migrantus iš Artimųjų Rytų ir Afrikos į Minską, o iš ten siunčiant juos pėsčiomis į bloko teritoriją. Tai laikoma Baltarusijos režimo kerštu už sankcijas, paskelbtas jam dėl susidorojimo su opozicija.

Paklaustas, ar Lenkijos tvora prie sienos būtina, vokiečių vidaus reikalų ministras Horstas Seehoferis (Horstas Zėhoferis) sakė, kad sienų apsauga yra pateisinama.


Karalienei Elžbietai kilo sveikatos problemų: mažinamas monarchės darbo krūvis

Pranešama, kad monarchės asmeninis sekretorius seras Edwardas Youngas sulaukė didelės kritikos. Jis esą Elžbietos II darbo kalendorių beatodairiškai užpildė susitikimais, kurie nėra tiesiogiai susiję su jos, kaip šalies vadovės, vaidmeniu. Dabar norima parengti ateinančių 12 mėnesių svarbiausių susitikimų sąrašą.

Pasak „The Sunday Telegraph“, jau nuspręsta, kad svarbiausiuose susitikimuose turės visad dalyvauti ir princas Charlesas arba princas Williamas, kad, sunegalavus karalienei, renginys neliktų be karališkosios šeimos atstovų.


Meksikoje Jungtinių Valstijų link pajudėjo migrantų karavanas

Pirmasis karavano tikslas yra Meksiko miestas. Kai kurie migrantai neslėpė norintys į JAV. „Mes kovojame, kad pažiūrėtume, ar galime pasiekti šiaurinę sieną“, - agentūrai dpa sakė nikaragvietis Antonio Lópezas. Jis teigė penkis mėnesius Tapachuloje laukęs galimybės vykti į šiaurę. Ieškodamas amerikietiškos svajonės, jis tikisi pasiekti Tichuaną pasienyje su JAV.


A. Pranckevičius: ES turi ryžtingiau ginti demokratijos vertybes pasaulyje

„Vakarų Balkanų valstybių ir Rytų partnerių ateitis priklauso nuo ES ryžto. Turime ir toliau išlikti vieningi ir tvirti gindami demokratijos ir žmogaus teisių vertybes ir nepasiduoti autoritarinių režimų spaudimui“, – pabrėžė viceministras šeštadienį Strasbūre dalyvaudamas Konferencijos dėl Europos ateities plenarinėje sesijoje.

Plenarinėje sesijoje dėmesio skirta ir Lietuvai ypač aktualiai migracijos temai. Savo pasisakyme viceministras atkreipė dėmesį ir ragino ES daugiau dėmesio skirti kylantiems migracijos iššūkiams.


Suimtas labiausiai ieškomas Kolumbijos narkomafijos bosas

Tai yra didelė pergalė Kolumbijai, kuri pagal kokaino gamybos apimtis pirmauja pasaulyje.

Otonielis, vadovavęs įtakingiausiai Kolumbijos narkotikų prekeivių gaujai, vadinamai Įlankos klanu, buvo sučiuptas šalia vieno pagrindinių savo forpostų Nekokli miesto, esančio netoli sienos su Panama.

Vyriausybės paskelbtose nuotraukose matyti 50-metis Otonielis, surakintas antrankiais ir apsuptas karių.

„Tai yra smarkiausias mūsų amžiaus smūgis prekybai narkotikais mūsų šalyje“, – pranešime sakė Kolumbijos prezidentas Ivanas Duque (Ivanas Dukė).


Spalio 24-oji Lietuvoje ir pasaulyje

Dangaus kūnai: saulė teka 8.06 val., leidžiasi 18.00 val. Dienos ilgumas 9.54 val.

Mėnulis (pilnatis) leidžiasi 12.19 val., teka 19.30 val.

Vardadieniai:

Aretas, Daugailas, Gilbertas, Rapolas, Švitrigaila, Švitrigailė

Datos:

Jungtinių tautų organizacijos diena

Pasaulinė informacinių technologijų plėtros diena

Tarptautinė klimato kaitos diena

1938 — gimė fotografas Ričardas Dailidė.

1989 — išėjo pirmasis Lietuvos istorijos laikraščio „Voruta“ numeris.


Sakartvelo eksprezidentui M. Saakašviliui kalėjime perpiltas kraujas

„Vienas iš Saakašvilio kraujo tyrimų parametrų buvo blogas, todėl kalėjimo gydytojai ir reanimobilio brigada padėjo man atlikti perpylimą – tuomet Saakašvilio būklė stabilizavosi“, – žurnalistams šeštadienį sakė gydytojas Nikolozas Kipšidzė.

Pasak jo, M. Saakašvilį būtina perkelti į miesto ligoninę, kad jis būtų prižiūrimas gydytojų, nes tokia „krizė gali pasikartoti, o kalėjimo ligoninėje su tuo susitvarkyti bus sudėtinga“.

„Dabar Saakašvilio sveikatos būklė patenkinama – geresnė negu vakar“, – aiškino asmeninis gydytojas.


Lenkijos argumentai dėl teisinės valstybės ES lyderių neįtikino

Baigiantis dvi dienas trukusiam ES viršūnių susitikimui, per kurį ypač daug dėmesio buvo skirta bloko pagrindinėms vertybėms, tokioms kaip teismų nepriklausomumas arba Bendrijos įstatymų viršenybė valstybėse narėse, didžioji dalis lyderių tvirtino, kad turi būti toliau ruošiamasi skelbti sankcijas Lenkijai.

„Jokia Europos šalis negali vadintis europietiška, jeigu jos teisėjai nėra nepriklausomi“, – sakė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas).