Naujas smūgis B. Johnsonui: atsistatydino dar du vyriausybės nariai

Vaiko ir šeimos reikalų sekretorius Willas Quince'as (Vilas Kvinsas) sakė „neturintis kito pasirinkimo, tik įteikti savo atsistatydinimo raštą“, o jaunesnioji transporto ministrė Laura Trott (Lora Trot) nurodė pasitraukianti trūkstant pasitikėjimo vyriausybe.

Britų vyriausybę krečiant virtinei skandalų, antradienį netikėtai atsistatydino sveikatos apsaugos sekretorius Sajidas Javidas (Sadžidas Džavidas) ir iždo kancleris Rishi Sunakas (Rišis Sunakas). Abu jie sakė nebegalintys toleruoti skandalų kultūros B. Johnsono vyriausybėje.


Mūšiuose dėl Lysyčansko žuvo baltarusių bataliono vadas

Gautomis žiniomis, „Volato“ batalionas atmušinėjo okupantus, puolusius Lysyčanską, stabdė jų tankų atakas.

„Galima tvirtai pareikšti, kad didvyriškai ir pasiaukojamai kovoję baltarusiai sustabdė tankų koloną ir taip suteikė galimybę saugiai atitraukti Ukrainos ginkluotąsias pajėgas nurodyta kryptimi“, – sakoma feisbuke paskelbtame K. Kalinausko pulko pranešime.

Apie bataliono vado Ivano „Bresto“ žūtį buvo sužinota antradienį.


V. Zelenskis: Rusijos armija nedaro jokių pertraukų

„Rusijos armija nedaro jokių pertraukų, – sakė jis. – Mūsų užduotis yra laikytis.“

Kitą dieną po Rusijos prezidento Vladimiro Putino paskelbtos pergalės Ukrainos rytinėje Luhansko srityje, jo kariuomenė antradienį intensyvino puolimą kaimyninėje Donecko srityje, kur karinės administracijos vadovas paragino gyventojus masiškai evakuotis.

 


Karas: Ukrainoje dėl Rusijos karių puolimo 350 tūkst. gyventojų raginami evakuotis

Donecko srities karinės administracijos vadovas Pavlo Kyrylenka sakė, kad evakuoti 350 tūkst. srityje dar esančių gyventojų būtina siekiant apsaugoti gyvybes ir sudaryti geresnes sąlygas ukrainiečių kariuomenei ginti miestus nuo rusų puolimo.

„Visos šalies likimą spręs Donecko sritis“, – srities administraciniame centre Kramatroske, kur taip pat įsikūręs ukrainiečių kariuomenės regioninis štabas, žurnalistams sakė P. Kyrylenka.

Pagrindinis jo patarimas „yra evakuotis“, antradienį vakare ukrainiečių žiniasklaidai sakė jis.


Liepos 6-oji Lietuvoje ir pasaulyje

Dangaus kūnai: saulė teka 4.51 val., leidžiasi 21.55 val. Dienos ilgumas 17.04 val.

Mėnulis (jaunatis) leidžiasi 0.49 val., teka 12.45 val.

Vardadieniai:

Dominyka (Domė), Ginvilė, Marija, Mindaugas, Narvydas, Nerilė, Nerilis, Nervilė, Nervilas, Pulgis

Datos:

Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) diena

Tarptautinė bučinių diena

1253 — Lietuvos kunigaikštis Mindaugas karūnuotas Lietuvos karaliumi.

1928 — gimė poetė Janina Degutytė, parašiusi apie 15 vaikų knygų. Mirė 1990 m.

1936 — gimė dailininkas Jonas Varnas.


Malio šiaurėje per sprogimą žuvo du taikdariai

„Šį rytą šarvuota transporto priemonė, [važiavusi] MINUSMA tiekimo vilkstinėje, užvažiavo ant minos Tesalitą ir Gao jungiančioje magistralėje“, – nurodė MINUSMA.

Vienas misijos pareigūnas sakė, kad abu žuvę taikdariai yra egiptiečiai.

Sužeistieji buvo evakuoti į įvykio vietą atsiuntus greitojo reagavimo pajėgas, sakoma pareiškime.


Turkijos policija išvaikė LGBTQ „Pride“ eitynes, sulaikė 30 žmonių

Turkų pareigūnai uždraudė LGBTQ renginius, tačiau apie 50 žmonių su vaivorykštės vėliavomis vis tiek žygiavo į pagrindinį parką pažymėti „Pride“ mėnesio pabaigos.

Policijos pareigūnai neleido grupei pasiekti parko ir sulaikė dalyvius judrioje gatvėje Ankaros centre.

Kai kurie eitynių dalyviai buvo pargriauti ant žemės, o tai sukėlė praeivių, kurie bandė fiziškai įsikišti arba maldavo pareigūnų juos paleisti, pyktį. Buvo matyti, kaip pareigūnai juos stumia.

Pasak organizatorių, mažiausiai 30 žmonių buvo sulaikyti.


JAV policija: Hailand Parko šaulys ataką planavo kelias savaites

Policija patvirtino, kad įtariamasis, 21 metų Robertas Crimo (Robertas Krimas), ginklą nusipirko teisėtai, ir pridūrė, kad išpuolio aukos, atrodo, buvo pasirinktos atsitiktinai.

„Tikrai manome, kad Crimo šį išpuolį planavo kelias savaites. Į šį paradą jis atsinešė galingą šautuvą“, – žurnalistams sakė policijos atstovas Chrisas Covelli (Krisas Kovelis).


Rusijos parlamentarai ragina denonsuoti Arkties sutartį su Norvegija

Pranešimas pasirodė Maskvai kaltinant Oslą, kad šis blokuoja Rusijos krovinių gabenimą į Svalbardo salyną, o Kremliaus ryšiams su Europos šalimis trūkinėjant dėl rusų karinės invazijos Ukrainoje.

2010 metais Rusija ir Norvegija pasirašė sutartį dėl jūros sienos nustatymo ir bendradarbiavimo Barenco jūroje bei Arkties vandenyne, taip užbaigdamos 40 metų trukusį ginčą.


Iš pareigų traukiasi JK sveikatos apsaugos ir finansų sekretoriai

Savo atsistatydinimo raštuose ir socialiniuose tinkluose jie kalbėjo apie „prarastą pasitikėjimą“ B. Johnsonu ir visuomenės teisę į „tinkamą ir kompetetingą“ vyriausybės darbą.

 


NATO: karinių bazių steigimas Suomijoje ir Švedijoje šiuo metu nenumatomas

Rusijos prezidentas praėjusią savaitę perspėjo, kad jei Suomijoje ir Švedijoje bus dislokuotas NATO karinis kontingentas ir išplėsta karinė infrastruktūra, „mes būsime priversti imtis simetrinio atsako ir kelti tokią pat grėsmę šioms teritorijoms“.

„Neturime planų padidinti karinį buvimą nė vienoje iš šių šalių, abi jos turi didelės apimties nacionalines pajėgas. Jos yra pajėgios apsiginti“, – interviu naujienų agentūrai AFP teigė M. Geoana. Pasak NATO vadovo pavaduotojo, „šiose šalyse neketiname steigti NATO bazių, nes jos pasižymi didele karine ir strategine branda“.


Žiniasklaida: rastas negyvas dar vienas rusų oligarchas

61-erių multimilijonierius Jurijus Voronovas rastas negyvas savo vilos baseine Sankt Peterburge – su kulka galvoje. Pasak laikraščio, jis vadovavo logistikos įmonei, turėjusiai pelningų sutarčių su Rusijos dujų milžine „Gazprom“.

Kelių turtingų rusų mirtys pastaraisiais mėnesiais sukėlė spėliones, kad tai gali būti Kremliaus darbas.

 


S. Cichanouskaja abejoja, kad Baltarusijos pajėgos įžengs į Ukrainą

„Smarkiai abejoju, kad Baltarusijos pajėgos... įsitrauks į Ukrainos invaziją, – lankydamasi Lenkijos sostinėje Varšuvoje žurnalistams teigė S. Cichanouskaja. – Žinoma, negaliu to garantuoti, tačiau remiantis žvalgybos duomenimis, ekspertų nuomonėmis, tai praktiškai neįmanoma.“

Pasak opozicijos lyderės, Baltarusijos kariuomenės moralė yra itin žema. „Jie nenori kautis su ukrainiečiais. Jie nenori mirti dėl Lukašenkos ar dėl Putino“, – kalbėjo S. Cichanouskaja.


Izraelio premjeras Prancūzijoje aptars ginčą su Libanu dėl dujų telkinio

Y. Lapidas premjero postą perėmė penktadienį, žlugus Izraelio koalicinei vyriausybei. Šalis lapkritį planuoja naujus rinkimus – jau penktus per mažiau nei ketverius metus.

Pirmasis išbandymas naujojo lyderio laukė jau kitą dieną, kai Libano šiitų kovotojų grupuotė „Hizbollah“ paleido tris dronus dujų telkinio rytinėje Viduržemio jūros dalyje link.

Izraelis teigė, kad dronus, kurie nebuvo ginkluoti, numušė naikintuvas ir iš karinio laivo paleistos raketos, jiems artėjant prie dujų telkinio.


JT pasmerkė beprasmį Rusijos karą Ukrainoje

M. Bachelet tai pareiškė pristatydama ataskaitą apie žmogaus teisių padėtį Ukrainoje po Rusijos invazijos. „Prasidedant penktajam karo veiksmų mėnesiui, toliau aštrėja nepakeliami konflikto Ukrainoje padariniai“, – teigė vyriausioji žmogaus teisių komisarė.

„Civiliams tenka didžiausia šių nesibaigiančių karo veiksmų našta, – pridūrė M. Bachelet. – Visų šio beprasmio karo aukų vardu: žudymai, kankinimai ir savavališki sulaikymai turi liautis.“


V. Zelenskis nemano, kad Baltarusija įsitrauks į karą

„Mes manome, kad Baltarusija nesileis įtraukiama į šį karą. Tačiau provokacijų yra, ir jos tęsis“, - sakė V. Zelenskis antradienį vaizdo kreipimesi į „The Economist“ grupės renginį Atėnuose.

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka sekmadienį apkaltino Ukrainą raketomis apšaudžius jo šalį. Tačiau raketos esą buvo numuštos. Rusijos sąjungininkė Baltarusija nuo invazijos į Ukrainą pradžios vasario 24-ąją tarnauja kaip rusų ginkluotųjų pajėgų bazė.


TATENA vadovas: pavojus Zaporižios branduolinėje jėgainėje kasdien auga

„Kiekvieną dieną, kai tai tęsiasi, didėja nelaimingo atsitikimo ar saugos pažeidimo rizika“, – antradienį skaitydamas pranešimą Australijos nacionaliniame universitete Kanberoje sakė TATENA generalinis direktorius Rafaelis Grossis.

Ši elektrinė Pietų Ukrainoje yra didžiausia atominė jėgainė šalyje ir visoje Europoje. Kompleksą jau maždaug keturis mėnesius kontroliuoja rusų kariškiai. Per tą laiką ne kartą buvo nutrūkęs duomenų perdavimas iš elektrinės. Todėl R. Grossis vėl pareikalavo galimybės TATENA komandai patekti į elektrinę.


Ukrainiečiai sučiupo okupantų bendrininką: atskleistas slaptas susirašinėjimas

Tyrimo duomenimis, gegužės mėnesį Belgorodo-Dnestrovsko rajono gyventojas, naudodamasis mobiliuoju telefonu, asmeninio susirašinėjimo metu perdavė duomenis Rusijos Federacijos ir Baltarusijos atstovams.

Jis atskleidė logistines krovinių judėjimo geležinkeliu detales, vietas, kur sparnuotosios raketos pataikė į Belgorodo-Dnestrovsko srities teritoriją, taip pat atskirų Ukrainos ginkluotųjų pajėgų dalinių dislokavimą.

„Per kratą pas jį buvo rasti ir paimti mobiliojo ryšio telefonai, kurie buvo panaudoti nelegalioje veikloje“, – sakoma Ukrainos saugumo tarnybos pareiškime.


Australija vieneriems metams atšaukė muitus importui iš Ukrainos

Pasak Australijos prekybos ir turizmo ministerijos pranešimo, ši priemonė įsigaliojo liepos 4-ąją.

Vyriausybės sprendime numatoma artimiausius 12 mėnesių nuo 5 proc. iki nulio sumažinti muitus kai kurioms Ukrainoje pagamintoms prekėms, tačiau tokios prekės kaip degalai, alkoholis, tabako gaminiai ir toliau bus apmokestinami.


Prancūzijos kaime nušauti du mokytojai

Nužudyti mokytojai – vyras ir moteris, dirbę mokykloje netoliese esančiame Tarbo mieste Prancūzijos pietvakariuose – buvo rasti pirmadienio popietę Pujastriuko kaime, pranešė prokuratūra.

Įtariamas žudikas pabėgo ir dar nėra areštuotas, naujienų agentūrai AFP sakė Tarbo prokuroras Pierre'as Aurignacas (Pjeras Orinjakas). Jis pridūrė, kad pradėtas tyrimas dėl dviejų žmonių nužudymo.


V. Zelenskis ir B. Johnsonas vėl kalbėjosi telefonu

Pasak atstovės, skambučio metu B. Johnsonas išreiškė V. Zelenskiui savo įsitikinimą, kad Ukrainos kariuomenė gali atsikovoti teritoriją, kurią neseniai užėmė Rusijos pajėgos. JK premjeras taip pat pateikė Ukrainos prezidentui naujausią informaciją apie Kyjivą artimiausiomis dienomis ir savaitėmis pasieksiančius britiškus ginklus, įskaitant 10 savaeigių artilerijos sistemų.


A. Blinkenas Balyje surengs retas derybas su Kinijos užsienio reikalų ministru

Wang Yi ir A. Blinkenas praėjusį kartą buvo susitikę spalį. Indonezijai priklausančioje kurortinėje Balio saloje jie susės prie derybų stalo per Didžiojo dvidešimtuko (G-20) ministrų susitikimą, JAV prezidentui Joe Bidenui (Džo Baidenui) rengiantis deryboms su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu (Si Dzinpingu).


Slovjansko meras: miestas šiuo metu masiškai apšaudomas, yra žuvusių

„Slovjanskas! Smarkus miesto apšaudymas. Centras, šiaurė. Visi eikite į slėptuves“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė Vadymas Liachas.

Donecko srities karinės administracijos vadovas Pavlo Kyrylenka platformoje „Telegram“ pranešė, kad per apšaudymą, kuris, pasak mero, buvo nukreiptas į Slovjansko turgų, žuvo du žmonės ir dar septyni buvo sužeisti.

Apšaudymo metu mieste buvę naujienų agentūros AFP žurnalistai matė, kaip raketos pataikė į turgavietę, kuri užsidegė, o ugniagesiai stengėsi užgesinti liepsnas. Dar trys sviediniai pataikė į gretimas gatves.


Kyjivo ir Maskvos ginčo centre atsidūręs rusų laivas vis dar įstrigęs prie Turkijos krantų

Kyjivas teigia, kad „Žibek Žoly“ išplaukė iš Rusijos okupuoto Ukrainos Berdiansko uosto su nelegaliai paimtais kviečiais.

Maskva pripažįsta, kad 7 tūkst. t „Žibek Žoly“ plaukioja su Rusijos vėliava, bet neigia bet kokius pažeidimus.

NATO narė Turkija, bandanti palaikyti ryšius ir su Maskva, ir su Kyjivu, oficialiai nieko nekomentuoja. Ukraina spaudžia Turkiją areštuoti laivą.


V. Zelenskio patarėjas: Lysyčansko užėmimas yra paskutinė Rusijos pergalė

Kartu jis kalbėjo apie Ukrainos kontrpuolimą šalies pietuose. Lysyčansko ir Sjeverodonecko miestų užėmimas reiškia, kad 60 proc. Rusijos ginkluotųjų pajėgų sutelkta rytuose ir kad Rusijai bus sunku juos permesti į pietus, sakė O. Arestovyčius. Be to, rusų pajėgos patyrė didelių nuostolių.

„Ir daugiau nėra pajėgų, kurios galėtų būti atgabentos iš Rusijos. Jie sumokėjo aukštą kainą už Sjeverodonecką ir Lysyčanską“, – pabrėžė V. Zelenskio patarėjas.