Graikijos saloje per konfliktą tarp prieglobsčio prašytojų sužeisti trys žmonės

Incidentas įvyko Vačio mieste vėlai pirmadienį. Konfliktavo, kaip manoma, sirai ir afganai.

Vėliau prie stovyklos kilo gaisras, kurį pareigūnai suvaldė anksti antradienį.

„Pusė iš 6 tūkst. žmonių, įstrigusių Vačio stovykloje Same, yra moterys ir vaikai“, – socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė medikų labdaros organizacija „Gydytojai be sienų“ (MSF).

„Šis košmaras turi baigtis! Vaikai ir kiti pažeidžiami žmonės turi būti evakuoti iš Graikijos salų į saugų prieglobstį“, – nurodė organizacija.


Škotijos ministrė ketina surengti antrą referendumą dėl Škotijos nepriklausomybės

„Mano raginimas – referendumas turi įvykti kitais metais“, – pranešė visuomeninis transliuotojas BBC, cituodamas N. Sturgeon žodžius, pasakytus SNP konferencijoje.

„Ir šiandien galiu patvirtinti, kad iki metų pabaigos aš pareikalausiu [Londono] perduoti įgaliojimus, kad nekiltų jokių abejonių dėl referendumo legitimumo“, – pabrėžė partijos lyderė.

Ji pridūrė, kad „Škotija laimi nepriklausomybės byloje“.


Ispanijos Katalonijos regione – nauji protestai


Pirmadienį Ispanijos Aukščiausiasis Teismas nusprendė skirti devyniems katalonų separatistų lyderiams nuo 9 iki 13 metų nelaisvės dėl jų vaidmens organizuojant 2017-ųjų Katalonijos nepriklausomybės referendumą.
 
Po nuosprendžio paskelbimo Barselonos El Prato oro uoste buvo surengtas didžiulis protestas.
Neslūgstant pasipiktinimui, antradienį Katalonijos regione toliau vyksta protestai.

Rusijos prezidentas atvyko į JAE pirmo nuo 2007 metų vizito

V. Putinas į Abu Dabį atskrido iš Saudo Arabijos. Oro uoste jį pasitiko įtakingas Abu Dabio sosto įpėdinis šeichas Mohammedas bin Zayedas al Nahyanas (Mohamedas bin Zajedas Nahjanas).

Tarp svarbiausių Saudo Arabijoje V. Putino aptartų klausimų buvo naftos gavyba. Rusija dabar drauge su Naftą eksportuojančių valstybių organizacija (OPEC), kaip ir kitos jai nepriklausančios šalys, kontroliuoja gavybą, taip stengdamosi didinti naftos kainas.


Rumunijos prezidentas naujuoju premjeru paskyrė liberalą

56-erių L. Orbanas, buvęs transporto ministras, dabar turės gauti susiskaldžiusio parlamento palaikymą, Europos Sąjungos šaliai bandant įveikti kelis mėnesius tvyrantį politinį nestabilumą.

Prezidentas Klausas Iohannisas (Klausas Johanisas) L. Orbaną premjeru paskyrė po dviejų konsultacijų su parlamento frakcijomis raundų. Naujasis vyriausybės vadovas Rumunijos politikoje sukasi jau du pastaruosius dešimtmečius.


Libane plintant miškų gaisrams, šalis prašo tarptautinės pagalbos

Esant stipriems vėjams ir tvyrant dideliam karščiui, Libano vakarinėje dalyje esančiuose kalnuose kilo didžiausi per kelis dešimtmečius gaisrai. Virš sostinės Beiruto ir Sidono miesto matyti juodi dūmai.

Kaip pranešama, Čoufo regione, esančiame į pietryčius nuo sostinės Beiruto, žuvo savanoris ugniagesys. Sirijos valstybinės žiniasklaidos duomenimis, Latakijos regione žuvo du miškų darbuotojai. Dar aštuoni žmonės patyrė sužalojimų.


Rusijoje surengti masiniai reidai prieš opozicijos lyderį A. Navalną

Kratos, kurias pareigūnai susiejo su įtariamų finansinių nusikaltimų tyrimais, buvo įvykdytos po panašių masinių operacijų praėjusį mėnesį. Jos taip pat buvo surengtos praėjus mažiau nei savaitei po to, kai A. Navalno įsteigtas „Kovos su korupcija fondas“ (FBK) buvo paskelbtas „užsienio agentu“.

Opozicijos lyderiai pasmerkė tokius žingsnius kaip mėginimus įbauginti juos po vasaros protestų ir rugsėjį vykusių Maskvos municipalinių rinkimų, per kuriuos Kremliaus šalininkai neteko reikšmingos dalies rinkėjų paramos.


Britų princas Williamas ir Kate pradėjo penkių dienų viešnagę Pakistane

Pirmiausia karališkosios šeimos atstovų pora apsilankė vienoje Islamabado mergaičių mokyklų, vėliau apžiūrėjo netoli sostinės esantį Margalos Kalvų nacionalinį parką. Svečių ir juos lydinčių asmenų saugumui užtikrinti papildomai buvo dislokuota daugiau nei tūkstantis policijos ir sukarintų pajėgų narių.

Kembridžio kunigaikštį ir kunigaikštienę, aktyvius mergaičių švietimo gynėjus, atvykusius į mergaičių kolegiją „Model College“ pasitiko mokyklos mokytojai ir mokinės.


Tragedija Prancūzijos atrakcionų mugėje: žuvo moteris, išsviesta iš karuselės

Abi moterys pirmadienio vakarą buvo daugiau kaip 10 m aukštyje, vienoje iš kapsulių, pakabintų ant didelių stipinų, besisukančių aplink centrinį stulpą, kai jų kapsulė atitrūko ir nukrito ant žemės.

Gelbėtojams atvykus į nelaimės vietą Firmini mieste, 24 metų moteris jau buvo mirusi. Kita kapsulėje buvusi moteris, 20-metė, buvo nuvežta į ligoninę, naujienų agentūrai AFP nurodė ugniagesių gelbėtojų brigada.

Pasak policijos, sulaikyti keturi asmenys: dviejų greta vienas kito veikusių atrakcionų savininkai ir operatoriai.


Didžiulių protestų atgarsiai: Barselonos oro uoste atšaukta dešimtys skrydžių

Antradienį atšaukti mažiausiai 45 skrydžiai, daugelis keleivių buvo priversti nakvoti oro uoste, nes pirmadienio vakaro protestai sutrikdė skrydžių grafiką.

Vis dėlto antradienį situacija gerėjo, o kiti transporto būdai buvo beveik nepaveikti protestų.


Lenkijos premjeru išliks M. Morawieckis

Permainos prie vyriausybės vairo būtų neracionalios iš valdančiosios partijos pusės. Tokios pat neracionalios yra ir žiniasklaidos spekuliacijos, kad ministras pirmininkas pasikeis, interviu radijo transliuotojui „Jedynka“ sakė J. Sasinas.


81-erių senjorė gabeno 17 kilogramų kokaino

Kolumbijos pareigūnai ją sulaikė Rionegro oro uoste. 

Tai antradienį pranešė laikraštis „El Universo“.

„Moteris gabeno kvaišalus, paslėptus neįgaliojo vežimėlio rėmuose“, – cituoja leidinys Antiokijos departamento policijos vadovą Giovanny`į Buitragą. Pareigūnų duomenimis, senutė vyko į Madridą „susijungti su šeima“.

Kaip pažymėjo G. Buitragas, „tai jau trečias per metus atvejis, kai departamento policija sulaiko pensinio amžiaus asmenis, gabenančius narkotikus“.


Rekordinis skaičius: beveik penktadalį Švedijos gyventojų sudaro atvykėliai

2000 metais Švedijoje buvo 1 003 798 užsieniečiai. Tai sudarė 11,3 proc. šalies gyventojų. Ilgą laiką didžiausią imigrantų grupę sudarė suomiai. Dabar didžiausia atvykėlių iš kitų šalių grupė – sirai. Šių metų rugpjūčio 31 d. duomenimis, 190 209 imigrantai gimė Sirijoje, 145 602 – Irake, 145 487 – Suomijoje.

Daugiausia imigrantų – 42,1 proc. – gyvena Bučiurkos municipalitete netoli Stokhlmo.

Stokholme atvykėliai iš kitų šalių sudaro 25 proc. gyventojų. Antrame pagal dydį šalies mieste Geteborge šis rodiklis lygus 21 proc., trečiame – Malmėje – taip pat 25 proc.


M. Barnier: esama galimybių dar šią savaitę sudaryti „Brexit“ susitarimą

„Net jei pasiekti susitarimą bus sunku, o kalbant atvirai, tai tampa vis sudėtingesne užduotimi, visgi įmanoma tai padaryti dar šią savaitę“, – sakė M. Barnier, atvykęs informuoti ES šalių apie vykstančias derybas su Londonu. 

JK vyriausybės vadovas Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) viliasi ketvirtadienį prasidėsiančiame ES viršūnių susitikime sudaryti vadinamąjį skyrybų susitarimą, kad šalis galėtų spalio 31-ąją tvarkingai palikti Bendriją.


Rusija vėl siūlo Ukrainai atkurti dvišalį oro susisiekimą

„Ankstesnės Ukrainos valdžios atitinkamas sprendimas buvo nukreiptas prieš savo tautą. Mes – už dvišalio oro susisiekimo atkūrimą“, – žurnalistams sakė Federacijos Tarybos pirmininkė Valentina Matvijenko.

„Kita vertus, tam prireiks išankstinių konsultacijų ir techninio pasirengimo“, – pridūrė ji.

Naujasis Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis neseniai keistu pavadino tiesioginio oro susisiekimo su Rusija nebuvimą, nes tai, jo žodžiais, blogina Ukrainos skrydžių bendrovių veiklos rezultatus.


D. Trumpas skelbia pergalę prekybos kare, bet JAV ūkininkai nori žinoti daugiau

Tačiau po ilgų mėnesių nuostolių ir neapibrėžtumo, kurį išprovokavo D. Trumpo pradėtas prekybos karas, daugelis žemės ūkio sektoriaus atstovų sako, jog švęsti galės tik po to, kai gaus išsamesnės informacijos.

Paskelbęs, jog du didžiausi pasaulio ūkiai pasiekė principinį prekybos susitarimą, JAV prezidentas kiek vėliau tviteryje juokais pasiūlė ūkininkams „pradėti galvoti apie didesnių traktorių pirkimą“.


Rusijos Kirovo srityje per gaisrą gyvenamajame name žuvo penki žmonės

Tyrimų komiteto regioninis skyrius pranešė, kad liepsnos apėmė vieną iš privačių gyvenamųjų namų Kiknuro kaime.

„Liepsnose žuvo penki žmonės – dvi moterys ir trys vyrai. Dar du vyrai, buvę name gaisro metu, buvo nugabenti į ligoninę“, – rašoma žinybos išplatintame pranešime.

Preliminari informacija rodo, gaisras tikriausiai kilo dėl neatsargaus rūkymo apsvaigus nuo alkoholio. 

„Nustatyta, kad nelaimės išvakarėse tame name kompanija vartojo svaigiuosius gėrimus“, – informavo pareigūnai.


Oficialūs rezultatai: Lenkijos valdančioji partija užsitikrino absoliučią daugumą

PiS surinko 43,59 proc. balsų ir gavo 235 iš 460 vietų parlamente, smarkiai aplenkusi pagrindinę savo varžovę, opozicinę centro „Pilietinę koaliciją“ (KO), kuri užsitikrino 27,4 proc. rinkėjų paramą ir 134 mandatus, paskelbė valstybinė rinkimų komisija.

Į parlamentą po ketverių metų pertraukos sugrįš kairiosios pakraipos partijos, surinkusios 12,56 proc. balsų ir gavusios 49 mandatus.

Remiantis rezultatais, žemuosiuose parlamento rūmuose nuo šiol taip pat dirbs dar dvi mažesnės politinės jėgos, tarp jų – ultradešiniųjų euroskeptikų grupė.


Suomijos premjeras: „Brexit“ susitarimui pasiekti reikia daugiau laiko

Premjeras užsiminė, kad derybos galėtų būti tęsiamos ir po šią savaitę vyksiančio ES viršūnių susitikimo. 

JK vyriausybės vadovas Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) viliasi viršūnių susitikime sudaryti vadinamąjį skyrybų susitarimą, kad šalis galėtų spalio 31-ąją tvarkingai palikti Bendriją. 

„Mano nuomone, praktiškai nėra šansų pasiekti susitarimą iki viršūnių susitikimo. Mums reikia daugiau laiko ir derybų po susitikimo“, – sakė A. Rinne žurnalistams Helsinkyje.

Suomija šiuo metu pirmininkauja Europos Sąjungai. 


JAV viceprezidentas: D. Trumpas prašė R. T. Erdogano sustabdyti invaziją į Siriją

D. Trumpas telefonu kalbėdamasis su turkų prezidentu spaudė „sustabdyti invaziją, tuojau pat nutraukti ugnį ir pradėti derybas su kurdų pajėgomis Sirijoje“, žurnalistams sakė M. Pence'as.

Jis taip pat pranešė, kad prezidento prašymu skubiai vyks į Turkiją.

„Jis nurodė man vadovauti delegacijai. Išvyksiu kuo greičiau į šį regioną siekti ugnies nutraukimo ir suderėto susitarimo“, – sakė M. Pence'as.

D. Trumpas įsakė išvesti iš Šiaurės Sirijos visus JAV karius – maždaug 1 tūkst. – Turkijai ten vykdant karinę operaciją prieš kurdų pajėgas.


Spalio 15-oji Lietuvoje ir pasaulyje

Dangaus kūnai: saulė teka 7.45 val., leidžiasi 18.24 val. Dienos ilgumas 10.39 val.

Mėnulis (pilnatis) teka 19.23 val., leidžiasi 9.04 val.

Vardadieniai:

Domantė, Ina, Leonardas, Odilas, Tautvilė, Teresė

Datos:

Pasaulinė baltosios lazdelės diena

Šv. Teresė

Pasaulinė rankų plovimo diena

1892 — gimė chirurgas Vladas Kuzma, pirmasis Lietuvoje atlikęs kraujo perpylimo operaciją (1923). Mirė 1942 metais.


JT: dėl Turkijos puolimo Sirijoje perkelta jau 160 000 civilių

JT pareiškime teigiama, kad generalinis sekretorius Antonio Guterresas „yra stipriai susirūpinęs dėl karinių veiksmų Šiaurės rytų Sirijoje“. A. Guterresas primygtinai ragino visas puses rūpimus klausimus išspręsti taikiais būdais. Jis teigė, „kad karo veiksmuose nedalyvaujantys civiliai visą laiką turi būti apsaugoti.“

JT generalinis sekretorius taip pat išsakė stiprų susirūpinimą dėl to, kad Turkijos operacija galėtų privesti prie netyčinio su „Islamo valstybe“ siejamų asmenų paleidimo.


Tūkstančiai ukrainiečių protestuoja prieš numatomą karių atitraukimą iš Rytų Ukrainos

Keli tūkstančiai žmonių, tarp jų nemažai Rytų Ukrainoje vykstančio konflikto veteranų, žygiavo Kijevo centre nešini degančiais fakelais, giedodami nacionalinį himną ir skanduodami prieš prezidentą Volodymyrą Zelenskį nukreiptus šūkius.

Tai buvo antros iš dvejų eitynių Kijeve pirmadienį, kai minima nacionalinė šventė – „Ukrainos gynėjo diena“. Protestuotojai vėliau susirinko centrinėje Kijevo Nepriklausomybės aikštėje.


D. Trumpas reikalauja į apklausą Kongrese iškviesti informatorių

Tuo metu Kongrese pirmadienį už uždarų durų buvo apklausiama buvusi D. Trumpo patarėja Rusijos klausimais Fiona Hill (Fiona Hil).

F. Hill dirbo Nacionalinio saugumo taryboje, bet paliko D. Trumpo administraciją prieš liepos 25-ąją, kai įvyko JAV prezidento pokalbis telefonu su Ukrainos lyderiu Volodymyru Zelenskiu.

Demokratai tikisi, kad ji pasidalys savo būgštavimais dėl D. Trumpo vaidmens Ukrainos skandale, įskaitant JAV ambasadorės Kijeve Marie Yovanovitch (Mari Jovanovič) atleidimą. Ši diplomatė Kongrese liudijo praėjusią savaitę.


Vakarų Meksikoje per ataką žuvo 14 policininkų

Jie pasmerkė naujausią smurtinę ataką neramiame regione, kur veikia daug nusikalstamų grupuočių.

Ataka įvyko Agililjos miesto pakraštyje, socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė Saugumo ministerija. Vietos žiniasklaida skelbė, kad policija buvo išvykusi į iškvietimą, bet į juos ėmė šaudyti užpuolikai.